Juwernota. Literatura kaszubska i badania kulturowe

47,62 zł
Cena nie uległa zmianie

Monografia Daniela Kalinowskiego, "Juwernota. Literatura kaszubska i badania kulturowe", powstała dzięki programowi Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą "Doskonała Nauka".

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Badania kulturowe to dyskurs, który nie jest powszechnie stosowany w namyśle nad piśmiennictwem kaszubskojęzycznym. Warto to zmienić i tym samym przedstawić zagadnienia objęte już perspektywą poznawczą klasycznych metod filologicznych w nowym metodologicznym świetle. Taki jest główny cel zgromadzonych w pracy prof. Daniela Kalinowskiego, w której analiz i interpretacji dokonuje się w zestawie różnotematycznych rozdziałów. Dotyczą one kaszubskich mitów fundacyjnych, wyobrażeń dotyczących samych Kaszubów, narodów żyjących w tej samej przestrzeni życiowej czy idei państwa kaszubskiego. Ponadto pojawia się problematyka wyodrębniania się kaszubistyki jako dyskursu humanistycznego, a także sposobów reakcji przedstawicieli kultury kaszubskiej na socrealizm, PRL oraz zjawiska postmodernistyczne. Zawarte w pracy rozważania o problematyce literaturoznawczo-tożsamościowej realizowane przede wszystkim za pomocą antropologii literatury,  a oprócz niej krytyki mitograficznej, geopoetyki i nowego regionalizmu, komparatystyki kulturowej, krytyki feministycznej, studiów postzależnościowych i postkolonialnych.

Indeks : 148 9788367683043

Opis:

Format:
17x24cm
Język:
polski
Liczba stron:
382
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Instytut Kaszubski
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2023

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Odpominania. Günter Grass
  • Obecnie brak na stanie
Odpominania. Günter Grass

Dwujęzyczna publikacja przygotowana na rocznicę 90. urodzin zawiera wspomnienia dotyczące recepcji twórczości Güntera Grassa, opowieści w konwencji mikrohistorii o spotkaniu z artystą i/lub jego tekstem.

Cena 37,14 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio