- Obecnie brak na stanie

Przywiązanie do rodzinnego gniazda na przykładzie wybranych rodów szlachty kaszubskiej
Książka Tomasza Marcina Cisewskiego jest w pewnej mierze interdyscyplinarnym studium poświęconym dziejom przywiązania do rodzinnego gniazda, a zatem poczucia wewnętrznej przynależności i tożsamości. Na przykładzie kilkunastu poszczególnych rodów: Czapiewskich, Janta-Połczyńskich, Sikorskich, Łąckich, Styp-Rekowskich, Szpot-Gliszczyńskich, Główczewskich, Chełmowskich, Ossowskich, Orlikowskich i Cisewskich nakreśla nam Autor historiografię drobnej szlachty kaszubskiej. Bez wątpienia książka napisana z niezwykłą starannością, jest pozycją bardzo atrakcyjną i zwyczajnie potrzebną nie tylko na lokalnym rynku wydawniczym. Autor bowiem, przyzwyczaiwszy nas już do wysokiego poziomu merytorycznego swoich publikacji, mógłby być wzorem dla wszystkich rozpoczynających przygodę z genealogią i dokumentalistyką.
Fragment wstępu, dr Przemysław Zientkowski.
Indeks : 499 978-83-938516-3-8
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Monografia Brus i okolicy, w której w bardzo ciekawy sposób opisana została historia i dzieje miejscowości. W książce znajdziemy też wiele zdjęć i ilustracji.
Dzieje szkolnictwa na Gochach, Benedykt Reszka
Książki Benedykta Reszki tematycznie są związane z Gochami, w których dominuje tematyka historyczna. Szczególnie ujawnia się to w Czasie zła i Ich losach, Ewangelikach na Gochach, Z dziejów rodziny Reschke-Reszka od 1515, a ostatnio w Dziejach Szkolnictwa na Gochach.
W świetle dnia to zbiór około 220 podań, bajek i anegdot spisanych przed laty przez ks. dr. Bernarda Sychtę i zamieszczonych w jego siedmiotomowym Słowniku gwar kaszubskich na tle kultury ludowej. Podania te zostały zaprezentowane w dwóch językach – po kaszubsku i po polsku.
5Autorami publikacji Historia Kaszubów na jeden wieczór są: Michał Hinc, Adam Lubocki oraz Mateusz Szuba – pracownicy wejherowskiego Muzeum.
Autor stara się przedstawić czytelnikowi sytuacje ontaryjskich Kaszubów, którzy wyemigrowali do Ameryki.
W latach 2014−2019 Instytut Kaszubski, w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, zrealizował projekt opracowania syntezy dziejów Kaszubów. Nawiązując do koncepcji prof. Gerarda Labudy, przygotowane zostały 3 kolejne tomy w 4 woluminach, tj. ponad 5200 stron niezwykłej opowieści o losie Kaszubów.
Zbiór prac olsztyńskiego historyka, zawierający 19 tekstów z różnych lat.