Zbór artykułów poświeconych księdzu biskupowi Konstantemu Dominikowi.
Korzenie drobnoszlacheckie
Przywiązanie do rodzinnego gniazda na przykładzie wybranych rodów szlachty kaszubskiej
Książka Tomasza Marcina Cisewskiego jest w pewnej mierze interdyscyplinarnym studium poświęconym dziejom przywiązania do rodzinnego gniazda, a zatem poczucia wewnętrznej przynależności i tożsamości. Na przykładzie kilkunastu poszczególnych rodów: Czapiewskich, Janta-Połczyńskich, Sikorskich, Łąckich, Styp-Rekowskich, Szpot-Gliszczyńskich, Główczewskich, Chełmowskich, Ossowskich, Orlikowskich i Cisewskich nakreśla nam Autor historiografię drobnej szlachty kaszubskiej. Bez wątpienia książka napisana z niezwykłą starannością, jest pozycją bardzo atrakcyjną i zwyczajnie potrzebną nie tylko na lokalnym rynku wydawniczym. Autor bowiem, przyzwyczaiwszy nas już do wysokiego poziomu merytorycznego swoich publikacji, mógłby być wzorem dla wszystkich rozpoczynających przygodę z genealogią i dokumentalistyką.
Fragment wstępu, dr Przemysław Zientkowski.
Indeks : 499 978-83-938516-3-8
Opis:
- Oprawa:
- twarda
- Wydawca:
- Lokalna Grupa Działania Sandry Brdy
- Format:
- 15x22
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 176
- Miejsce i rok wydania:
- Chojnice 2018
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Literatura Kaszubska jest silnym wyróżnikiem tożsamości Kaszubów. Możliwość pisania w języku kaszubskim, wyrażania emocji, ale i mitów społecznych, to wielka sprawa, o którą literaci z Kaszub stale dbali. Działo się tak, ponieważ opisy przeszłości, konstatacje o teraźniejszości oraz wizje przyszłości zawsze są ważnym czynnikiem wyrażania własnej podmiotowości.
tom I
Materiały pokonferencyjne
red. J. Borzyszkowski, T. Rembalski
W okresie dwudziestolecia międzywojennego rynek prasowy na Pomorzu był niezwykle bogaty. Publikację stanowi zbiór artykułów wraz z komentarzami. W książce znajdziemy teksty pochodzące z ówczesnych gazet, odwołujące się do życia codziennego Kaszubów. Autorem publikacji jest Piotr Schmandt.
Produkty w tej samej kategorii:
ZESTAW zawiera 3 obrzerne tomy:
Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Monografia
Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Katalog część 1
Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Katalog część 2
Książka jest próbą syntezy materiału źródłowego dotyczącego dziejów Chwaszczyna i parafii od czasów najdawniejszych do umownego roku przełomu społeczno-politycznego w Polsce.
Ile wiemy o dawnych gdańszczankach? Czy znamy losy Elżbiety Koopman-Heweliusz? Czy wiemy, kogo nazywano Bałtycką Syreną i kim były pokutnice?
Publikacja prof. Tadeusza Linknera Dawniej w Kościerzynie. Zarys monografii stanowi ważki wkład w poznanie fragmentu dziejów Kościerzyny i Kaszub. Autor, umiejętnie wykorzystując materiał źródłowy i literaturę przedmiotu, z punktu widzenia historyka literatury, przedstawił szeroki obraz duchowego (intelektualnego) życia regionu. Obraz ciekawy i intrygujący, gdyż malowany życiorysami wielu postaci bliżej nieznanych szerszemu gronu odbiorców. Główny nurt, który przewija się w prezentowanej książce, to rozbudzenie fascynacji Małą Ojczyzną – jej historią, ludźmi, kulturą i niezwykłą aurą.