

Niniejsza publikacja przedstawia wycinek z historii emigracji Pomorzan, Kaszubów, zamieszkałych na terenach dzisiejszego województwa pomorskiego i północnej części województwa kujawsko-pomorskiego, którzy w drugiej połowie XIX wieku wyruszyli do odległej Brazylii. Osiedlali się w różnych regionach tego największego pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwa Ameryki Południowej, najczęściej wybierając stany południowe: Paranę, Santa Catarinę i Rio Grande do Sul.
Tematem emigracji Pomorzan do Brazylii zająłem się w 2005 roku, bezpośrednio po powrocie z podróży do tego kraju śladami Józefa Hamerskiego. Niniejsza publikacja początkowo miała dotyczyć wyłącznie emigracji Hamerskiego, miała utrwalić tą znaną tylko nielicznym historię. Przeglądanie i analizowanie źródeł pozwoliło odkryć, że z parafii Hamerskiego w Łęgu emigrowały także inne rodziny. Dalsza kwerenda wykazała, iż na emigrację wyruszali Pomorzanie także z sąsiednich miejscowości. Fakt ten zainspirował mnie do objęcia badaniami emigracji mieszkańców całego dzisiejszego województwa pomorskiego.
Od Autora
Pierwsza na polskim rynku wydawniczym biografia Barnima I, księcia Pomorza Zachodniego, zasługuje ze wszech miar na uwagę Czytelników.
Jej bohater, wybitny władca pochodzący z rodu Gryfitów, panował bowiem w okresie przełomowym, kiedy krystalizował się przyszły status księstwa w obliczu koniecznych wówczas zmian ustrojowych, gospodarczych, społecznych i etnicznych, w znacznej mierze będących rezultatem jego osobistego działania i zaangażowania.
Teczka zawiera 20 barwnych plansz formatu A3 oraz 20 odpowiednich matryc czarno-białych do kopiowania na płótno. Każda zawiera numerację kolorów użytych nici wg producentów oraz praktyczne rady dotyczące techniki haftowania i przenoszenia wzoru na płótno. Całość jest zafoliowana.
Krótka była historia dynastii książąt wschodniopomorskich władającej w XIII wieku obszarem położonym między dolnym biegiem Wisły a dzisiejszymi przedpolami Koszalina oraz od Morza Bałtyckiego po okolice Bydgoszczy i Krajny.
W publikacji został opisany historyczny FISHMARKT będący nawiązaniem do wielowiekowej tradycji Targu Rybnego w Gdańsku, sięgającej 1343 roku.
Tłumaczenie bardzo obszernej pracy niemieckiego historyka Franza Schultza, która ukazała się w Gdańsku w 1907r. Dzieło zostało opatrzone wstępem naukowym dla polskiego czytelnika oraz opracowane merytorycznie i językowo przez pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Książka opisuje rozliczne działania pracowników Muzeum, którzy każdego dnia dokładają swoją cegiełkę do rozwoju tej unikalnej placówki. Nie jest to jednak publikacja przybliżająca wyłącznie codzienną, mozolna niekiedy pracę. To książka o ludziach pasjonatach (...) zanurzonych w pomorskich i kaszubskich opowieściach, legendach, bajkach i podaniach, w historii oraz dniu dzisiejszym.