
Z dziejów kultury Pomorza w XVIII-XX w., t. III
Materiały pokonferencyjne
red. J. Borzyszkowski
W okresie dwudziestolecia międzywojennego rynek prasowy na Pomorzu był niezwykle bogaty. Publikację stanowi zbiór artykułów wraz z komentarzami. W książce znajdziemy teksty pochodzące z ówczesnych gazet, odwołujące się do życia codziennego Kaszubów. Autorem publikacji jest Piotr Schmandt.
Zdarzyło się na Kaszubach. Z muzealnej prasy
Indeks : 112 978-83-66052-16-1
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Materiały pokonferencyjne
red. J. Borzyszkowski
Nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku ukazała się książka prof. Zygmunta Szultki Studia nad społeczeństwem województwa pomorskiego Prus Królewskich ze szczególnym uwzględnieniem ludności kaszubskiej (XVI-XVIII wiek). Jest to 12 numer serii wydawniczej Biblioteka Kaszubska.
Podstawowym problemem rozpatrywanym w publikacji, jest proces zmian, zachodzących w użytkowaniu lasów. Książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Arno Włodarskiego w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
WSTĘP W JĘZYKU POLSKIM. DOKUMENT W ORYGINALE - W JĘZYKU NIEMIECKIM.
W grudniu 2017 roku ukazał się drugi tom „Kataster fryderycjański okręgu kościerskiego 1772/1773”, część M-Z. Ze względu na fakt, iż jest to wyjątkowe wydawnictwo źródłowe dotyczące XVIII w. stanowi ono nie lada gratkę dla miłośników historii regionalnej i osób zajmujących się genealogią. Znajdziemy w nim szczegółowe informacje o poszczególnych miejscowościach, liczbie, nazwiskach i pozycji społecznej mieszkańców, powierzchni gospodarstw, żywym inwentarzu, plonach, itp. Uzupełnienie publikacji stanowi mapa Schroettera z lat 1796-1802.
Księga Jubileuszowa Profesora Józefa Borzyszkowskiego z okazji 70. Rocznicy Urodzin
Korespondencja literatów kaszubskich do Ferdinanda Neureitera
Materiały pokonferencyjne
red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński
O dziejach i współczesności gminy Główczyce oraz tożsamości jej mieszkańców