- Wyprzedaż!
Franciszek Sędzicki (1882-1957) - działacz narodowy, regionalista i poeta kaszubski
Kolejna z serii biografii najwybitniejszych działaczy i twórców kaszubskich (wcześniej J. Karnowski i A. Majkowski). Książka jest zmienioną i poprawioną wersją pracy doktorskiej.
Kolejna z serii biografii najwybitniejszych działaczy i twórców kaszubskich (wcześniej J. Karnowski i A. Majkowski). Książka jest zmienioną i poprawioną wersją pracy doktorskiej.
Oparta została na szerokiej podstawie źródłowej (wykaz w obszernej bibliografii
zamieszczonej na końcu książki). Znajduje się w niej ponadto indeks osobowy, wykaz opublikowanych utworów F. Sędzickiego oraz kilkadziesiąt zdjęć i ilustracji.
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Długo oczekiwana pierwsza monografia najważniejszego czasopisma pomorskiego z przełomu XIX i XX wieku. Andrzej Romanow, badacz dziejów prasy pomorskiej oraz problemów społeczno-demograficznych i socjalno-zawodowych Pomorza Gdańskiego XIX i XX wieku przedstawia nam pelplińskie czasopismo na szerszym tle czasopiśmiennictwa ówczesnych Prus Zachodnich.
Swiętim turę starków. Zbiérk leżnoscowëch kôzaniów
ZKP, Gdańsk 1991, s. 71, oprawa: miękka, format: 14x20cm, język: kaszubski
Produkty w tej samej kategorii:
Tom Pro memoria Stanisław Pestka powstał aby uczcić dokonania , podziękować oraz utwierdzić w przekonaniu , iż jego działalność i twórczość bardzo wiele znaczą, nie tylko dla całej Społeczności Zrzeszonej. Bez wątpienia , w niniejszym tomie ,najciekawsze są Dzienniki Stanisława Pestki.
„Myśl polityczna Lecha Bądkowskiego” to pierwsze tego rodzaju kompendium publicystyki politycznej Bądkowskiego, od pierwszych jego pism po wypowiedzi z ostatnich dni życia. Teksty te wspólnie pokazują konsekwencję głoszonych przez Lecha Bądkowskiego przekonań, a także ich niekiedy zaskakującą aktualność.
Wydany tom poświęcony został Zbigniewowi Jujce (1935-2019), wybitnej postaci w pomorskiej kulturze okresu powojennego, rysownika, grafika, satyryka, komentatora zmieniającej się rzeczywistości okresu PRL oraz III RP, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji. Ale też osoby o bardzo ciekawych, pomorskich korzeniach rodzinnych, którym również poświęcono odpowiednią część refleksji, co jest nawiązaniem do obchodzonej w 2022 r. 100-nej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.
Książka o Zbigniewie Jujce ma nie tylko walor biograficzny, ale zbierając refleksje tak wielu osób jest ważnym przyczynkiem do historii powojennego dziennikarstwa w Gdańsku i na Pomorzu, funkcjonowania środowiska kulturalnego i artystycznego w naszym regionie.