
Twórczość kaszubskojęzyczna, Alojzy Budzisz
XIII tom serii Biblioteka Pisarzy Kaszubskich
Informator o Kaszubach dostępny w języku angielskim
Każdy, kto choć raz widział Kaszuby, pozostaje pod ich urokiem. Zróżnicowany krajobraz, ciekawa historia, bogactwo kultury i zwyczajów, niezwykły język mieszkańców – to wszystko zachęca do odwiedzenia tej nadbałtyckiej krainy.
Niniejsza broszurka ma zaznajomić Czytelników z kaszubami, ich historią, językiem, kulturą i kuchnią. Mamy nadzieję, że zachęci ona do sięgnięcia po inne publikacje o Kaszubach i poszerzenia wiedzy Czytelnika o nich.
Indeks : 013
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
XIII tom serii Biblioteka Pisarzy Kaszubskich
Niewielki słowniczek polsko-kaszubski, opracowany zgodnie ze współcześnie obowiązującymi zasadami pisowni kaszubskiej, zawierający około 700 słów oraz podstawowe zwroty w jęz. kaszubskim.
Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych i fizjograficznych
Zbiór wierszy, w których pobrzmiewa jakiś nostalgiczny ton i przypomina frazę tyleż prostą, co piękną: "widzę i opisuję bo tęsknię po tobie".
Gdańsk i jego wielokulturowa historia to sceneria literackich dzieł nie tylko Güntera Grassa, ale także wielu innych polskich i niemieckich pisarzy od baroku do współczesność. Zaproponowane w książce spacery wiodą szlakiem miejsc opisanych w powieściach i wierszach autorstwa Stefana Chwina, Pawła Huellego, Josepha von Eichendorffa, Alfreda Döblina, Willibalda Omankowskiego i wielu innych.
Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia Miasta
Gdańsk jest nie tylko scenerią wydarzeń, ale i bohaterem powieści Güntera Grassa. Artysta stworzył literacki mit o silnej mocy oddziaływania. „Trylogią gdańską” wprowadził Miasto, Kaszuby i Pomorze do literatury światowej nie tylko jako studium przypadku zaczadzenia faszyzmem, ale także jako pogranicze i laboratorium międzykulturowych relacji.
Takiego przewodnika po Kaszubach jeszcze nie było. Licząca blisko 500 stron publikacja to turystyczne kompendium prezentujące ponad 700 miejscowości położonych w centralnej i zachodniej części województwa pomorskiego – od podusteckich Zaleskich i leżącego nad Gwdą niewielkiego Domyśla po Łąg, do którego przyznają się też Borowiacy oraz podgdańskich Kłodawy i Rusocina.