• Jak Kaszubi bili Bolszewików
  • Jak Kaszubi bili Bolszewików

Jak Kaszubi bili Bolszewików

15,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Zarys historii wojennej 66 Kaszubskiego Pułku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ilość

66 Kaszubski Pułk Piechoty dobrze zapisał się w historii wojny polsko bolszewickiej 1920 r. Jego początki sięgają powstania wielkopolskiego kiedy to powstańców zasilali przedzierający się z Kaszub ochotnicy chcący bić się z Niemcami. Z tych ochotników w październiku 1919 r. zaczęto formować kaszubski pułk strzelców pomorskich, nad którym osobisty patronat  objął Naczelny Wódz Józef Piłsudski. Pułk ten w styczniu i lutym 1920 r. przejmował od Niemców przyznaną Polsce na mocy traktatu wersalskiego część Pomorza. W czerwcu 1920 r. 66 Kaszubski Pułk Piechoty im Józefa Piłsudskiego został wysłany na front wojny polskobolszewickiej, gdzie w walkach pod Bobrujkami, w ofensywie sierpniowej znad Wieprza czy bitwie o Horodec ostro bił bolszewików. Warto poznać historię pułku, którego uparci i zawzięci żołnierze rodem spod Kartuz, Kościerzyny, Wejherowa, Pucka czy Chojnic rozbili elitarny 216 pułk im. Włodzimierza Lenina.

Indeks : 283 978-83-87258-84-9

Opis:

Format:
17x24cm
Język:
polski
Liczba stron:
48
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2013

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Banino, Miszewo, Pępowo, Rębiechowo. Dzieje dramatyczne i piękne
  • Obecnie brak na stanie
Banino, Miszewo, Pępowo, Rębiechowo. Dzieje...

Monografia Banina, Miszewa, Pępowa i Rębiechowa autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego. Poza informacjami związanymi z historią tych miejscowości i zasłużonymi mieszkańcami, w książce zawarto sporo wspomnień oraz archiwalnych zdjęć.

Cena 39,00 zł
Kataster fryderycjański okręgu kościerskiego...
  • Obecnie brak na stanie
Kataster fryderycjański okręgu kościerskiego...

 

WSTĘP W JĘZYKU POLSKIM. DOKUMENT W ORYGINALE - W JĘZYKU NIEMIECKIM.

W grudniu 2017 roku ukazał się drugi tom „Kataster fryderycjański okręgu kościerskiego 1772/1773”, część M-Z. Ze względu na fakt, iż jest to wyjątkowe wydawnictwo źródłowe dotyczące XVIII w. stanowi ono nie lada gratkę dla miłośników historii regionalnej i osób zajmujących się genealogią. Znajdziemy w nim szczegółowe informacje o poszczególnych miejscowościach, liczbie, nazwiskach i pozycji społecznej mieszkańców, powierzchni gospodarstw, żywym inwentarzu, plonach, itp. Uzupełnienie publikacji stanowi mapa Schroettera z lat 1796-1802.

 

Cena 33,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio