Skarb w naczyniu glinianym. Ksiądz Zygmunt Trella - proboszcz i pielgrzym z Mechowa
EGZEMPLARZ POEKSPOZYCYJNY!
"Dobry Ksiądz nie ma mi właściwie nic do powiedzenia. Patrzę na niego i to mi wystarczy"
Biografia ks. Zygmunta Trella, człowieka z niesamowitą osobowością, zakochanym w Chrystusie i Jego Kościele.
"Pokaźną część swej życiowej drogi – bez mała trzydzieści lat - ks. Trella odbył jako proboszcz w Mechowie. Chrzcił, spowiadał, katechizował, sprawował codzienną Eucharystię, błogosławił nowe małżeństwa, celebrował pogrzeby. Dla wielu – zwłaszcza młodych parafian – był tam „od zawsze”. Towarzyszył – we dnie i w nocy – codziennej egzystencji wiernych, dla których z woli Kościoła był pasterzem i przewodnikiem w drodze do Boga. Wrósł w lokalną wspólnotę, która – zwłaszcza pod koniec jego życia – mówiła o nim z dumą „nasz ksiądz”. W czasach, które ponad wszystko cenią aktywność, wydajność, efektywność, spektakularne „działanie”, ks. Zygmunt przypomina, że najważniejsze jest „być”. Być w prawdzie, zwyczajnie żyć Chrystusem, przebywać w Jego obecności. Urzeczywistniał to szczególnie przez 14 lat ciężkiej choroby, którą sam uważał za wielką łaskę...
Podstawę źródłową niniejszej książki tworzą nie tyle dokumenty, ile świadectwa ludzi, którzy ks. Zygmunta znali. Owszem, wykorzystano w niej bogatą, choć bardzo rozproszoną, dokumentację fotograficzną. Odniesiono się do szczupłych zasobów archiwalnych, będących w posiadaniu rodziny i akt osobowych, przechowywanych w instytucjach kościelnych. W jesieni 2012 r. przeprowadzono też pisemną ankietę w parafii Mechowo, uzupełnioną przez kilkadziesiąt wywiadów, które z poszczególnymi informatorami prowadził autor.
Układ książki wyznaczyła chronologia, czyli dzieciństwo, lata formacji seminaryjnej i posługi kapłańskiej. Szerzej – ze względu na dostępny materiał badawczy i przesłanie publikacji – potraktowano kwestię Pielgrzymki Kaszubskiej i proboszczowania w Mechowie. Ostatnią, ale niezwykle cenną część publikacji, stanowią – nieraz bardzo osobiste – świadectwa osób, w których życiu ks. Zygmunt zostawił „błogosławiony ślad”.
ks. Jan Perszon (ze wstępu)
Zobacz także
-
Wstąpmy na górę Pana. 30.Pielgrzymka Kaszubska...Cena 33,33 zł
-
Kaszubi Tożsamość RodzinaCena 33,33 zł
-
Śpiewnik Pieśni Pustej NocyCena 28,57 zł
-
Na brzegu życia i śmierciCena 46,67 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Oddajemy do Państwa rąk wyjątkową książkę. Jej autorem jest Profesor Brunon Synak, wybitny gdański socjolog, który wiele lat swojego naukowego życia poświęcił badaniu problematyki ludzi starych, starzeniu się i starości. Opisuje w niej w sposób bardzo osobisty, zmagając się z nasilającymi się dolegliwościami chorobowymi, świat swoich wewnętrznych, często bardzo intymnych przeżyć.
66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w pierwszej połowie października 1919 roku w Poznaniu. Kadrę wydzieliły pułki Toruński i Grudziądzki. Wszystkie wymienione oddziały wchodziły w skład formującej się w tym czasie Pomorskiej Dywizji Strzelców. Skład osobowy pułku był jednolity. Zarówno kadra, jak i szeregowi pochodzili z Kaszub i Pomorza.
Książka poświęcona jest życiowym i ideologicznym drogom Młodokaszubów. Zawiera szkice biograficzne ponad 30 postaci, które współtworzyły ruch młodokaszubski.
Produkty w tej samej kategorii:
Wiertle Bòżégò widu, które ks. Jan Walkusz oddaje właśnie czytelnikowi do lektury, powstawały przez lata, a ich Autor nie myślał zapewne, że ostateczny kształt przyjmą na jubileusz Konkursu. Zasadniczą częścią książki są bowiem literackie kazania, które ks. Walkusz wygłaszał podczas Mszy świętych towarzyszących konkursowi w Chmielnie.
Pusta noc to niezwykły i wciąż żywy na Kaszubach obyczaj. Dotyczy on ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłej osoby, kiedy to ludzie gromadzą się w domu nieboszczyka, aby odmówić tam różaniec. Po odmówieniu modlitwy zgromadzeni jednak nie odchodzą do swoich domów. Pozostają w domu żałoby, aby do rana śpiewać pieśni pustonocne.
Sympozjum Chrześcijaństwo na Pomorzu. Kultura duchowa i materialna stanowi naukowe, duchowe i artystyczne przedsięwzięcie, którego celem są realizowane raz w roku konferencje, poświęcone Świętym i Patronom Pomorza, mającym swój istotny udział w kształtowaniu świadomości dziedzictwa duchowego zarówno w wymiarze jednostkowym, regionalnym, jak też globalnym. Zadaniem tego projektu jest przybliżenie kultury duchowej i materialnej naszego Wspólnego Dobra, a także przyczynienie się do umocnienia świadomości miejsca i regionu, w którym się żyje poprzez sięganie do źródeł duchowości. W dawnych wiekach swoją postawą, wiarą, męstwem i odwagą wartości duchowe poświadczali chrześcijanie, których sława i kult przetrwały do czasów współczesnych.
Dzięki staraniom Stowarzyszenia DISCANTUS w Gowidlinie, nakładem wydawnictwa muzycznego ARS Sonora ukazała się płyta zatytułowana – W céni Bòżëch skrzidłów – psalmy.