• Obecnie brak na stanie
  • Kręgi kamienne w Odrach. Goci i porosty
  • Kręgi kamienne w Odrach. Goci i porosty

Kręgi kamienne w Odrach. Goci i porosty

40,00 zł
Brutto Cena nie uległa zmianie

Książka opisująca jedno z najstarszych miejsc w naszym regionie, będące zabytkiem z czasów prehistorycznych. Składa się z dwóch części – przyrodniczej, dotyczącej porostów żyjących na głazach oraz archeologicznej, dotyczącej historii Gotów i cmentarzyska w Odrach oraz wyników prowadzonych tam badań archeologicznych.

Ilość
Obecnie brak na stanie

Kamienne kręgi jakie zachowały się w Odrach i kilku innych miejscach Pomorza to najdoskonalsze i w zasadzie jedyne widoczne, także dla laika, zabytki z czasów prehistorycznych. W I w. n.r. na Pomorzu pojawiła się ludność germańska – Goci, którzy przybyli ze Skandynawii podczas swej wędrówki nad Morze Czarne. Około 70 r. n.e. Goci przybywają nad rzekę Wdę. Osiedlają się w najbliższej okolicy miejscowości Odry w okresie 130-150 lat. Najbardziej widoczną pozostałość po Gotach – kręgi kamienne – archeolodzy uznają za miejsce plemiennych zebrań, miejsce gdzie odbywają się wiece. Goci chowają zmarłych w kurhanach z nasypem kamiennym, kręgach kamiennych i w części płaskiej cmentarzyska, gdzie wszystkie groby były początkowo oznaczone tzw. stellami. Łącznie odkryto ponad 640 grobów. Charakterystyczny dla Gotów jest brak broni w pochówkach męskich oraz bogate wyposażenie grobów kobiecych, które zasługują na szczególną uwagę, gdyż są wyposażone bogato w różnego rodzaju ozdoby, co pozwala przypuszczać, że kobieta – matka odgrywała ważną rolę w ówczesnym społeczeństwie.

Miejsce to posiada również bardzo cenne walory przyrodnicze. Rezerwat przyrody „Kręgi Kamienne” ma już 60 lat i jest uznanym rezerwatem przyrody, którego wyjątkowość to mchy i porosty kurczowo trzymające się głazów. Niektóre okazy mogą żyć po kilkaset lub nawet kilka tysięcy lat, w związku z czym są świadkami minionych wieków. Mam nadzieję, że lektura tej publikacji zachęci Państwa do odwiedzenia miejsca bogatego w bardzo interesującą historię i o wyjątkowych walorach przyrodniczych.

Grażyna Wera-Malatyńska

Prezes LGR „Morénka”

Indeks : 557 978-83-65819-38-3

Opis:

Format:
23 x 23 cm
Język:
polski
Liczba stron:
119
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Stowarzyszenie Wdzydzko–Charzykowskie Lokalna Grupa Rybacka „Mòrénka”
Miejsce i rok wydania:
2019

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Zapamiętane
  • Obecnie brak na stanie

Zapamiętane

Jak odżywał Mickiewiczowski Śmiełów

W książce "Zapamiętane" autor pomieścił obszerną dokumentację przebiegu "papierowej bitwy", korespondencję urzędową, wycinki prasowe, listy czytelników do redakcji bydgoskiego "Ilustrowanego Kuriera Polskiego", w której wtedy pracował. Nie zapomina też Dzianisz o gdańskich wątkach pamięci o Wieszczu.

Cena 25,00 zł

Ksiądz Biskup Konstanty Dominik. Życie i pamięć...

Na zakończenie Roku Wiary na rynku wydawniczym ukazuje się publikacja ks. L. Jażdżewskiego–wypełniająca słowa mądrości Syracha: „Wychwalajmy mężów sławnych i ojców naszych według następstwa ich pochodzenia. Ci są mężowie pobożni, których cnoty nie zostały zapomniane, pozostały one z ich potomstwem, dobrym dziedzictwem ich następcy. Potomstwo to trzyma się Przymierza, a przez nich ich dzieci” 

Cena 34,90 zł
Wikingowie na kaszubskim brzegu. Skandynawskie toponimy na wybranych terenach Pomorza Gdańskiego
  • Obecnie brak na stanie

Wikingowie na kaszubskim brzegu. Skandynawskie...

Wikingowie na kaszubskim brzegu są nie tylko krytycznym spojrzeniem na dotychczasowe osiągnięcia nauki, lecz także przedstawiając oryginalne interpretacje, stanowią inspirację do podjęcia szerokich badań w tym emocjonującym temacie. 

Cena 20,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala (3).png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio