- Obecnie brak na stanie
To IV wydanie opracowania z popularnej serii ABC zawierające podstawowe informacje na temat ludu zamieszkującego od ponad tysiąca lat Pomorze.
Studia o ludziach i literaturze
Żydzi polscy i pomorscy to zestawienie nieco zaskakujące. Może nie tyle dla badaczy-historyków, co dla literaturoznawców zajmujących się tradycją polską. O ile bowiem w polskim dyskursie przyjęło się szeroko analizować relacje polsko-żydowskie w obrębie takich centrów, jak: Warszawa, Kraków, Wilno, Lwów, o tyle już mniej wyraziste są prace podejmujące badania w innych ośrodkach miejskich czy regionach ziem polskich. Oczywiście coraz więcej pisze się o żydowskim Wrocławiu, Białymstoku czy Lublinie, lecz niekoniecznie już o Gdańsku, Szczecinie czy Słupsku. Oto więc w swoich rozważaniach nawiązuję do kwestii obecności kultury żydowskiej w dziejach kultury Polski i Pomorza (głównie części wschodniej i kaszubskiej) rozpatrywanej przede wszystkim dzięki medium literatury... (...)
Żydzi polscy i pomorscy to praca o wspólnotach... myśli, postaw, wyborów, jakie pojawiły się na terenach przedwojennej Rzeczypospolitej. Owa książka to również zapis rozpadu... społeczności, etosów, wrażliwości, jakie można było spotkać do II wojny światowej. Te akty wciąż jeszcze są obecne w śladach literackich. Wystarczy tylko posłuchać... Są tutaj hymny i lamentacje, są nuty harmonijne, ale i zgrzyty. Pieśń jednak wciąż się rozlega...
(fragm. Wstępu)
Indeks : 373 978-83-63368-76-0
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
To IV wydanie opracowania z popularnej serii ABC zawierające podstawowe informacje na temat ludu zamieszkującego od ponad tysiąca lat Pomorze.
Bogato ilustrowane zdjęciami i dokumentami „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” to lektura nietypowa. Osobiste refleksje piszącej przeplatane są zachowaną korespondencją, wspomnieniami i fragmentami powieści Lecha Bądkowskiego, wspomnieniami mamy i babci autorki, a także licznymi donosami sporządzonymi w okresie PRL na potrzeby Służby Bezpieczeństwa.
Flaga samochodowa z gryfem kaszubskim na żółtym tle. Montowana na bocznych szybach odsuwanych. Wyjątkowo mocny maszt.
Rozmiar flagi 45x30cm, wysokość masztu 45cm.
Pomorze Zachodnie w XIX i początkach XX stulecia (1815-1918)
W tomie trzecim znalazły się tylko herby szlachty kaszubskiej, czyli zasiedziałej na terenie Kaszub od późnego średniowiecza, o nazwiskach pochodzących od nazw wsi szlacheckich na Kaszubach, a także nielicznej szlachty napływowej z późniejszego okresu, tu osiadłej i w zasadzie tylko z tą ziemią związanej.
Zbiór artykułów poświęcony jednemu z najcenniejszych zabytków Gdańska - gotyckiemu kościołowi pw. św. Jana.
Ewangelicy na Gochach - książka autorstwa Benedykta Reszki - badacza historii Kaszub południowych.