Pomerania 12/2020
Czasopismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczącej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Od redaktora
Rok 2020 szybkimi krokami zbliża się do końca. Chętnie wybiegamy już w nowy rok 2021, w którym – miejmy nadzieję – pandemia koronawirusa nie będzie głównym tematem codziennych rozmów, a życie na Pomorzu, w Polsce i na świecie wróci do normalności w każdym aspekcie, ze szczególnym naciskiem na relacje rodzinne i zawodowe.
Tymczasem musimy sobie radzić z bieżącymi ograniczeniami, choćby tak jak organizatorzy Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”, w ramach której przyznawana jest także Kaszubska Nagroda Literacka. Tegoroczny werdykt jury został ogłoszony w Internecie, a laureatem kaszubskiej odsłony został ojciec Adam Sikora, teolog, autor tłumaczeń Biblii z języków oryginalnych na polski i kaszubski. Warto podkreślić, że za najlepszą Pomorską Książkę Roku uznano monografię Historia Kaszubów w dziejach Pomorza (tomy III–V) autorstwa Józefa Borzyszkowskiego i Cezarego Obracht-Prondzyńskiego.
Więcej o Kaszubskiej Nagrodzie Literackiej i jej dotychczasowych laureatach piszemy na stronie 3.
Do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego należy od ponad 40 lat, swoją działalność na tym polu zaczynał od klubu studenckiego Pomorania, który uznawany jest do dzisiaj za kuźnię kaszubsko-pomorskich idei, kształtującą postawy obywatelskie. To tam poznał wielu wspaniałych ludzi, o których współcześnie możemy powiedzieć: autorytety! Jak mówi, spotkania i rozmowy z nimi miały zasadniczy wpływ na jego kaszubskie i pomorskie zainteresowania. Rozmowa z senatorem RP Kazimierzem Kleiną, wieloletnim członkiem i byłym wiceprezesem Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – na stronie 12.
Grudzień 1970 roku w historii Pomorza i Polski zapisał się tragicznie. Dokładnie 50 lat temu w Elblągu, Gdańsku, Gdyni i Szczecinie Zmotoryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej, wspierane przez inne zbrojne formacje, rozpoczęły pacyfikację manifestującej ludności cywilnej, która domagała się od władz cofnięcia podwyżki cen żywności i odsunięcia od władzy odpowiedzialnych za tę decyzję. Do bicia ludzi użyto najpierw pałek, następnie ostrej amunicji. Bilans tamtych wydarzeń to 41 osób zabitych i ponad tysiąc rannych. O wydarzeniach z grudnia 1970 roku z perspektywy ich uczestnika opowiada gdynianin Jerzy Miotke w reportażu Andrzeja Buslera, który publikujemy na stronie 8.
Sławomir Lewandowski
3 Trzecia odsłona Kaszubskiej Nagrody Literackiej
6 Spisz, a gwiôzdka spi kòl Ce...
7 Grudzień 1970 roku. Ważna rocznica
12 Patrzę na Kaszuby szerzej: od Szczecina po Gdańsk. Rozmowa z Kazimierzem Kleiną
16 Rozmòwë ò promòcji kaszëbiznë i ò naji lëteraturze
18 Mùszi wëbrac midzë diôbłã a anioła
20 Zelony òstrów
22 List
23Ksiądz Walenty Dąbrowski. Król kaszubski przełomu epok
29 Katastrofa Glencoe
32 Gdańscy bohaterowie na torach
34 Gdańsk mniej znany
NAJÔ ÙCZBA. Edukacyjny dodôwk nr 10 (142)
35 Smaki i aromaty Pomorza
38 Kaszëbizna jidze z Rëmi w swiat. Festiwal ks. Òrmińsczégò
40 Sygóm téż do kaszëbsczich wierzeniów
43 Na Zemiã Lesôków wzérają ju z niebny wëżawë…
Wspòminómë kaszëbsczich lëteratów sparłãczonëch z gminą Szëmôłd. Dzél 2
46 Królewiónka z Zôbòrsczégò Zómkù
48 Réza z lózym żôlądkã
50 Stefan Fikus – wielki miłośnik świąt Bożego Narodzenia
51 Z Kociewia
52 Lektury
59 Swiãto kaszëbiznë jiné jak wiedno…
60 Klëka
65 W najich szkòłach
67 Sëchim pãkã ùszłé
68 Z butna
Indeks : 100
Opis:
- Format:
- 20x28,5 cm
- Język:
- kaszubski, polski
- Liczba stron:
- 68
- Oprawa:
- miękka
- Wydawca:
- Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
- Miejsce i rok wydania:
- Gdańsk 2020
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Zobacz także
-
Pomerania 4/2012Cena 4,76 zł
Produkty w tej samej kategorii:
Od powstawania Instytutu Kaszubskiego myślano o powołaniu własnego pisma naukowego, które stanie się miejscem prezentowania wyników badań dotyczących kwestii kaszubskich i pomorskich. Dyskusja nad planowanym czasopismem naukowym, jego profilem oraz tytułem, odbyła się już podczas pierwszego zebrania Zarządu, czyli 3 marca 1997 r. Podczas spotkania - 14 kwietnia - przesądzono, że będzie ono nosiło tytuł Acta Cassubiana - rocznik o szerokim, interdyscyplinarnym charakterze, prezentujący artykuły autorów z różnych dyscyplin i ośrodków naukowych, także spoza Polski. Pierwszy tom Acta Cassubiana ukazał się w 1999 r. W każdym numerze znajdują się następujące działy: Studia i materiały, Refleksje i syntezy uczonych, Materiały źródłowe, Recenzje i omówienia, Kronika naukowa oraz Pro memoria.
Czaspismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczacej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Czaspismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczacej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.