- Nowy
Czasopismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczącej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Od redaktora
O tym, że teatr może być ważnym elementem życia lokalnej społeczności a jednocześnie tworzyć przestrzeń do rozwoju talentów, opowiada tekst autorstwa Łukasza Zołtkowskiego pt. „Jak teater sã rôz nas chwëcy, to ju sã nie odczepi”. Autor opisuje działalność teatralną w Gminnym Domu Kultury w Czarnej Dąbrówce w ciągu ostatnich czterech dekad, ale nie tylko. Równie ważna jest opowieść o tym, jak teatr - budowany w swobodnej atmosferze - przyciągał i nadal przyciąga młodych ludzi.
Do teatru z Czarnej Dąbrówki nawiązuje także Monika Miszk, prowadząca Teatr „Pierwsi Lepsi”, z którą rozmawia Dariusz Majkowski. Miszk mówi między innymi o tym, jak powstała w Dąbrówce grupa teatralna, o pracy z młodzieżą, nakreśla rozwój zespołu i jego charakter. Ponadto rozmówczyni dzieli się z czytelnikami „Pomeranii” wrażeniami związanymi ze spektaklem „Remus niepoznany”, inspirowanym utworem Aleksandra Majkowskiego. Jak pokazali młodzi aktorzy Teatru „Pierwsi Lepsi”, historię Remusa można pokazać jako dzieło uniwersalne i podkreślić, że doświadczenia tytułowego bohatera - jego marzenia, wzloty i upadki - są wspólne dla wszystkich ludzi.
Sławomir Lewandowski
SPIS TREŚCI:
3 40. Kaszubski Spływ Kajakowy Śladami Remusa || WOJCIECH KUC
4 Jak teater sã rôz nas chwëcy, to ju sã nie odczepi || ŁUKÔSZ ZOŁTKÒWSCZI
8 „Remùs” je dlô kòżdégò. Z Móniką Miszk gôdô || DARK MAJKÒWSCZI
12 Celebracjo „Remusa” || GRACJANA PÒTRËKÙS
14 Nordowima stegnama - XV Marsz z Fang || GRACJANA PÓTRËKÙS
16 O Domu Kaszubskim w Gdańsku - nie tylko! || JÓZEF BORZYSZKOWSKI
20 Nasi chłopcy. Kilka uwag || BOGUSŁAW BREZA
24 Kaszëbsczé lëstë w amerikańsczich gazetach. Dzél 4 || RÓMK DRZÉŻDŻÓN
27 Dar Młodzieży będzie miał następcę || SŁAWOMIR LEWANDOWSKI
30 Wspomnienia i refleksje o Franciszce Cegielskiej (1946-2000) || JAN KULAS
32 Ulice Gdyni. Miejsce bardzo kaszubskie. Część 1 || ANDRZEJ BUSLER
34 Gdańsk mniej znany || MARTA SZAGŻDOWICZ
NAJÔ LICZBA. Edukacyjny dodówk nr 5 (197)
35 Pociąg do historii. Opowieść o słupskiej parowozowni || DANUTA MARIA SROKA
38 Starogardzka noc powstańcza || JÓZEF CEYNOWA
40 A nôlepi jak mëma prała, a më mielë wòdã nosëc || PAÙLËNA WÃSERSKÔ
43 Hip-hòp, fòlklór, fòlk, chùrë a inspiracje. Piãc nowëch platk z kaszëbską mùzyką || TOMÔSZ FÓPKA
46 Szpiég. Part I || MATEUSZ BÙLLMANN
48 Midzë wëchòwanim a òdpòwiedzalnoscą - dze rozpòczinô sã prawò || KLEBBÓW MATIS
50 Z Gochów || ALEKSANDRA DZIĘCIELSKA-JASNOCH
51 Z Kociewia || MARIA PAJĄKOWSKA-KENSIK
52 Nowości regionalne
54 Lektury || BOGUSŁAW BREZA, DANIEL KALINOWSKI
59 Cemné pióra to detoks || P.D.
60 Klëka
67 Kociewsko-pomorskim okiem || MICHAŁ KARGUL
68 To nie je w głowã do pòjãcô || ÒLGA KÙKLIŃSKÔ
Indeks : 100
Opis:
Specyficzne kody :
5Gedania Cassubia - kaszubskość Gdańska - zbiór artykułów odnoszących się do kwestii kaszubskości grodu nad Motławą - w wielu aspektach: historycznej, literackiej, socjologicznej itp.
Pusta noc to niezwykły i wciąż żywy na Kaszubach obyczaj. Dotyczy on ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłej osoby, kiedy to ludzie gromadzą się w domu nieboszczyka, aby odmówić tam różaniec. Po odmówieniu modlitwy zgromadzeni jednak nie odchodzą do swoich domów. Pozostają w domu żałoby, aby do rana śpiewać pieśni pustonocne.
Koniec świata, jakiego jeszcze nie znacie. Poznaj „Gruzgòtowiszcze” – pierwszą kaszubską powieść postapokaliptyczną!
Trzecie wydanie książki zostało zaktualizowane i przedstawia rzeczywisty stan opisywanych obiektów i atrakcji, uwzględniając zmiany, które zaszły w terenie, jak i w przestrzeniach wystawowych. Całość w kolorze.
Unikatowe wydanie kolekcjonerskie dla miłośników prozy Aleksandra Majkowskiego. Zawiera tekst w opracowaniu prof. Jerzego Tredera, dostosowany do współczesnych zasad pisowni kaszubskiej przez prof. Marka Cybulskiego i Bogumiłę Cirocką. O oprawę graficzną zadbał Wawrzyniec Samp, wybitny rzeźbiarz i grafik związany ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, ilustrator książek oraz twórca pomników i tablic
Tam gdzie Chwaszczyna i Gdyni początek...
Gra nawiązuje do powieści Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remusa” oraz kaszubskiej mitologii. Głównym bohaterem powieści jest Remus, który wędruje po Kaszubach z taczką wypełnioną głównie książkami i dewocjonaliami. Jego misją jest uratowanie Królewianki , która pragnie wrócić do swojego zamku.