- Nowy
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Regulamin konkursu:
https://muzeum.wejherowo.pl/wydarzenie/czytoj-po-kaszebsku-wez-udzial-w-mester-belnego-czetanio/
Zestaw zawiera:
LEKTURY DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH WIEKOWYCH (OBOWIĄZUJĄ NA KAŻDYM SZCZEBLU KONKURSU):
Dla uczniów szkół podstawowych - kl. I-II.
Jan Trepczyk, Wiérztë starka dlô dzôtk (wiersze: „Hej, wstanita dzecë”, „Kwiôtk i knôpik”, „Stark”, „Zymk”, „Òb drogã”, „Jeséń”), Gdańsk 2018
Dla uczniów szkół podstawowych - kl. III-IV.
Danuta Stanulewicz, Zelony pùjk (całość), Gdańsk 2020
Dla uczniów szkół podstawowych – kl. V-VI
Anna Gliszczyńska, Aleksandra Gliszczyńska, Bycio herbu Kasztan w dawnym Bytowie. Bëtk w dôwnym Bëtowie, (s. 4, 14, 16, 18, 24, 28, 30, 32), Bytów 2023
Dla uczniów szkół podstawowych – kl. VII-VIII
Aleksandra Majkowska, Dariusz Majkowski, Przigòdë Remùsa. Na pustkowiu, (s. 5-34), Gdańsk 2020
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Dark Majkòwsczi, Pòd òkã Jastrë, (Rozdzél 5, 6, 7, 8, 10, 11), Gdańsk 2020
Dla osób dorosłych
Jak planétë wkół Słuńca. Antologiô dokazów nôdgrodzonëch w Òglowòpòlsczim Lëteracczim Kònkùrsu miona Jana Drzéżdżona w latach 2020-2023, (s. 17-80; 128-179), Wejherowo 2024
Dla profesjonalistów
Sławomir Formella, Wunderwaffe i jinszé Fef-Lotë, (s. 147-239), Gdańsk 2017
Indeks :
Specyficzne kody :
Znajdujące się w tym tomiku wiersze oraz niewielkie utwory literackie pisane prozą osnute zostały wokół wspomnień, dążeń, marzeń i wypełnionych nadzieją na ich zrealizowanie oczekiwań. Słychać w nich także głos i widać wytężoną pracę demiurga stwarzającego zupełnie różną od dotychczasowej – dawniej niemożliwą do osiągnięcia – życiową perspektywę poety egzystującego teraz już tylko „nad brzegiem morskiego jeziora”. Jest tu też mowa o ożywionej naturze, zwykłych przedmiotach, smakowitych potrawach i wszechobecnych szlachetnych uczuciach, które pozwalają poecie tworzyć, utrwalać, udoskonalać i upowszechniać wszystko to, co jest śliczne, idylliczne i przez wrażliwe, uczciwe osoby doceniane.
Zrzeszenie opisane jest w monografii jako organizacja etniczna – reprezentująca środowisko kaszubskie, ze szczególnym uwzględnieniem polityki tożsamościowej prowadzonej przez tę organizację. Prezentowany jest również aspekt polityczny Zrzeszenia.
"Pomorskie przystanki literackie" są ciekawą literacko-biograficzną publikacją, w której każdy czytelnik znajdzie z pewnością coś ciekawego i odpowiedniego dla siebie.