Barbara Męczykowska, Antoni Abraham / Antón Ôbram
  • Barbara Męczykowska, Antoni Abraham / Antón Ôbram
  • Barbara Męczykowska, Antoni Abraham / Antón Ôbram
  • Barbara Męczykowska, Antoni Abraham / Antón Ôbram
  • Barbara Męczykowska, Antoni Abraham / Antón Ôbram
  • Barbara Męczykowska, Antoni Abraham / Antón Ôbram

Antoni Abraham / Antón Ôbram

4,76 zł

Antoni Abraham (1869–1923), czyli „król Kaszubów” Jest to chłop mocny i silny, do dwóch metrów wzrostu, dłoń ma jak lew, plecy jak niedźwiedź, a głos piorunujący, zaś tabakierka jego jest tak wielka, że tabaka z niej starczyłaby dla nas na cały rok. Tymi słowami opisano Antoniego Abrahama – „króla Kaszubów, który stał się legendą już za życia. Bohatera, który pragnął, aby Pomorze zostało po  okresie zaborów włączone do Rzeczypospolitej. I choć odrodzoną Polską cieszył się zaledwie kilka lat, to mieszkańcy Pomorza dobrze pamiętali jego zasługi na rzecz Kaszub. Wycieczka kaszubska po Polsce. Wśród biorących w niej udział osób był Antoni Abraham. Uczestnicy odwiedzili m.in. Warszawę i Kraków. (MMG) 

Ilość

Upamiętnienie

Postać Antoniego Abrahama obrosła legendą już za życia. W okresie dwudziestolecia międzywojennego starano się upamiętnić go jako bohatera walk o przyłączenie Pomorza do Polski. Na jego grobie na cmentarzu na Oksywiu postawiono pomnik głaz, na którym umieszczono napis: Tu spoczywa Antoni Abraham gorliwy obrońca wiary św.. Już w latach trzydziestych XX wieku planowano w Gdyni postawienie pomnika Abrahama na Rynku Kaszubskim (obecnie plac Kaszubski). 28 czerwca 1936 roku na domu Skwierczów pojawiła się pamiątkowa tablica z inskrypcją: Na tym skrawku ziemi znojnego żywota dokonał Antoni Abraham 18691923. Wielkiemu synowi ludu kaszubskiego / Niestrudzonemu bojownikowi o polskość Kaszub i przyłączenie Pomorza do Polski / Wdzięczni Kaszubi. Obecnie Antoni Abraham ma swój pomnik na placu Kaszubskim w Gdyni oraz liczne tablice pamiątkowe, między innymi w Pucku. W większości kaszubskich miejscowości znajduje się ulica nosząca jego imię, jest on również patronem pomorskich szkół. Od 1994 roku przyznawana jest nagroda Srebrnej Tabakiery Abrahama, którą wręcza się za wkład w rozwój kultury Kaszub.

Indeks : 486

Opis:

Format:
16x22cm
Język:
kaszubski, polski
Liczba stron:
32
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Miejsce i rok wydania:
2023

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

W służbie nauki i kaszubszczyzny. Prof. Edward...

Nasz wywiad z prof. Edwardem Brezą kończy się pytaniami o Jego rodzinę. Czujemy niedosyt, bo zarówno w tej kwestii, jak i wielu innych zostało wiele niezadanych pytań. Tyle jeszcze chcieliśmy się dowiedzieć, zrozumieć dzięki naszemu Rozmówcy, jak przebiegały ważne dla rozwoju kaszubszczyzny procesy, jakie były kulisy powstawania kluczowych artykułów, książek, inicjatyw... Zdawaliśmy sobie sprawę – tak my, jak i sam Pan Profesor – że Jego pamięć nie jest już tak dobra jak dawniej, ale wciąż zaskakiwał nas swą wiedzą czy celnymi uwagami.

Cena 33,33 zł
Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych

2„Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych” Jana Wilkanowskiego, nauczyciela, działacza ekologicznego i przewodnika turystycznego, to wyjątkowa książka edukacyjna dla dzieci, która zainteresuje także niejednego dorosłego! Wyruszcie w podróż po Bałtyku i odkryjcie wiele ciekawostek i nieoczywistych faktów związanych z polskim morzem. Z książki dowiecie się między innymi – dlaczego może jest słone, czy jak odróżnić mewę od rybitwy. Książkę „Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych” Jana Wilkanowskiego dopełniają ilustracje Oli Krzanowskiej.

Cena 47,62 zł

Promocje

https://kaszubskaksiazka.pl/wszystkie/1343-zielnik-kaszubski.html

https://kaszubskaksiazka.pl/dla-dzieci/1351-zamkowa-gora-zomkowo-gora.html