Wspomnienia wpisane w historię małej Ojczyzny – Kaszub
Ze wstępu:
"Jestem jednym z kilkuset tysięcy Kaszubów, dla których kolebką i miejscem bytowania są Kaszuby – ich Mała Ojczyzna. Te wspomnienia, które powierzam szanownym czytelnikom, to życie, to historia jednego człowieka, ściśle powiązana z ziemią kaszubską, której najnowsze dzieje ukształtowały jego przeżycia, charakter, osobowość i działalność. Częste powtarzanie słowa „pamiętam” nie jest bynajmniej przesadą. Po prostu spisałem i pokazałem to, co mi towarzyszyło przez całe dotychczasowe życie…"
„.. działalność. Częste powtarzanie słowa „pamiętam” nie jest bynajmniej przesadą. Po prostu spisałem i pokazałem to, co mi towarzyszyło przez całe dotychczasowe życie. To radości i smutki dzieciństwa, uczestnictwo w dramatycznych dziejach Kaszub w czasie II wojny światowej, trudy i radości związane ze zdobywaniem wiedzy o otaczającym mnie świecie; moja rola jako nauczyciela i wychowawcy młodzieży oraz proces „wtapiania” się w środowisko mojego ukochanego miasta – Kościerzyny i całej Ziemi Kaszubskiej ze świadomością chęci służenia jej w miarę swoich możliwości i umiejętności. Jestem dumny, że moja Mała Ojczyzna – Kaszuby, cieszy się wielkim uznaniem i wyróżnia się wśród innych regionów Polski. Znamiennym dowodem jej wysokiej rangi jest ogłoszenie roku 2006 Rokiem Kaszubskim z okazji jubileuszu 50-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Moją osobistą satysfakcją zaś jest wyróżnienie mnie za całokształt działalności na rzecz kultury Kaszub „Medalem Stolema”. Jednakże mój charakter oraz treść moich działań to przecież także ludzie, którzy mnie ukształtowali i z którymi przyszło mi żyć i działać. Tym, których wymieniłem w swoich wspomnieniach i wielkiej rzeszy bezimiennych osób chciałbym w tym miejscu podziękować za to, że to oni często dawali mi radość życia, pomagali w przezwyciężaniu trudnych chwil i współtworzyli trwałe wartości przydatne szerszemu ogółowi. Chcę w tym miejscu szczególnie serdecznie podziękować Panu Antoniemu Starkowi, mojemu uczniowi, który zachęcał mnie do napisania wspomnień i znacznym nakładem finansowym Wydawnictwa Stowarzyszenie Oświatowców Polskich w Toruniu wydał te wspomnienia.”
Jerzy Knyba
Indeks : 584 8373521364
Opis:
- Format:
- 16x24cm
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 148
- Oprawa:
- miękka
- Wydawca:
- Stowarzyszenie Oświatowców Polskich
- Miejsce i rok wydania:
- 2006
Specyficzne kody :
Zobacz także
-
Pasje przyrodnika. Wspomnienia Józefa PozorskiegoCena nie uległa zmianie
-
Z Kłanina w świat - między Gdańskiem a Gdynią....Cena 27,62 zł
-
Wòjnowé wspòmnienia Kaszubów z Banina i okolic...Cena 19,05 zł
-
Tu może być twoja śmierć. Wòjnowé wspòmnienia...Cena 33,33 zł
-
Orkiestra Begama i moje życie (Kościerzyna)Cena 38,10 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Prostokątna naklejka z Gryfem i napisem Kaszëbë.
Ciekawy akcent promujący Kaszuby.
To IV wydanie opracowania z popularnej serii ABC zawierające podstawowe informacje na temat ludu zamieszkującego od ponad tysiąca lat Pomorze.
Eleganckie wydanie kaszubskich przepisów kulinarnych, w twardej oprawie z wygodną tasiemką do zaznaczania stron.
W tej książce dokładnie opisano, jak przygotować zupy, tradycyjne potrawy na Wielkanoc, potrawy na Boże Narodzenie, potrawy Kaszubów na co dzień, desery i różne przetwory.
#kuchniakaszubska #ksiazkakucharska #smakikaszub
Produkty w tej samej kategorii:
Najnowsza gra edukacyjna wyprodukowana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zabiera dzieci i młodzież w podróż po pięknych Kaszubach. Wędruj po Kaszubach, zdobądź kaszubską flagę - zachęcamy!
Książkę stanowi 19 opowiadań autorstwa Józefa Ceynowy, opisujących życie mieszkańców miejscowości Kuźnica na Półwyspie Helskim w początkach XX wieku. Losy bohaterów przeplatają się w nich z wydarzeniami z historii Kaszub. Opowiadanie te zostały spisane w latach 70. XX wieku.
Autor – profesor Uniwersytetu Gdańskiego kierujący Zakładem Pomorzoznawstwa – poświęcił książkę budowlom, bez których nie sposób wyobrazić sobie pejzażu Gdańska i okolic. Interesują go zarówno dwory wznoszone w średniowieczu przez działające wówczas bractwa i korporacje cechowe, jak i rezydencje podmiejskie należące do gdańskich patrycjuszy, kupców, a także uczonych.