Bezsens i sens choroby nieodwracalnej
Oddajemy do Państwa rąk wyjątkową książkę. Jej autorem jest Profesor Brunon Synak, wybitny gdański socjolog, który wiele lat swojego naukowego życia poświęcił badaniu problematyki ludzi starych, starzeniu się i starości. Opisuje w niej w sposób bardzo osobisty, zmagając się z nasilającymi się dolegliwościami chorobowymi, świat swoich wewnętrznych, często bardzo intymnych przeżyć.
Autor mierzy się z nieuleczalną chorobą, która stopniowo pogarsza jego stan zdrowia, w tym przede wszystkim sprawność funkcjonalną - ruchową.
Swoją ostatnią książkę Profesor pisał od 2010 roku. Mówił nam o niej i obiecaliśmy ją wydać, gdy będzie ukończona. Wiedzieliśmy, że swoją relację zamierza pisać do końca życia. Tak też się stało... Kiedy po śmierci prof. Synaka otworzyliśmy tekst z jej treścią, zdumieliśmy się, że konsekwentnie zrealizował swój plan - tworzył ją niemal do ostatniego momentu życia, a nam zostawił jasne dyspozycje, co do jej dalszych losów. Już w lipcu 2013 roku na końcu diariusza zapisał na czerwono zalecenia dla wydawcy, które przesuwał na koniec tekstu wraz z dodaniem kolejnego zapisu. Wydając tę książkę wywiązujemy się więc z obietnicy danej Profesorowi.
Publikacja ta wiele mówi o człowieczeństwie, przeżyciach i ostatnich latach życia prof. Brunona Synaka. Ma również walor uniwersalny, gdyż wprowadzając w wewnętrzny świat człowieka zmagającego się z nieodwracalną chorobą, w jego przeżywanie i odczuwanie świata, uczy właściwych relacji i zachowań wobec niego. Dzięki tym walorom z całą pewnością książka ta pozostanie w pamięci Czytelników, nie tylko tych, którzy na swojej ścieżce (stegnie) życia spotkali tę znakomitą postać gdańskiego środowiska akademickiego, samorządowego i kaszubskiego.
Zobacz także
-
Moja kaszubska stegnaCena 42,86 zł
-
Zjednoczeni w idei. Pięćdziesiąt lat...Cena nie uległa zmianie
-
O społecznym znaczeniu tożsamości, miejsca i...Cena 37,14 zł
-
Prezesi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego 1956-2021Cena 38,10 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
"Zolojka. Powieść z nadmorskiej Polski" to według Autora, pierwsza prawdziwie morska polska powieść opowiadająca o życiu, zwyczajach i pracy mieszkańców Jastarni w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i dostępu do morza.
Szkice z pogranicza. Publikacja omawia m.in. etniczne i kulturowe wspólnoty Pomorza oraz historyczne i współczesne oblicza kulturowe pomorskich subregionów.
"Ruch Kaszubsko-Pomorski / Kaszëbskò-Pòmòrskô Rësznota" to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum, poruszający zagadnienia związane z dziejami Kaszubów.
II wydanie modlitewnika kaszubskiego. Przekładu tekstów dokonali Eugeniusz Gołąbek i Eugeniusz Pryczkowski. Oprócz modlitw, książeczka zawiera m.in. fragment homilii, którą wygłosił Jan Paweł II w Gdyni w 1987r. Prosił wówczas Kaszubów, by strzegli "tych wartości i tego dziedzictwa", które stanowią ich tożsamość.
Produkty w tej samej kategorii:
Autobiograficzna książka prof. Brunona Synaka to głównie opowieść o losach Kaszubów, a w części także o pomorskim samorządzie.
Ich losy. Z życia kaszubskich Gochów. Benedykt Reszka
Tu może być twoja śmierć. Wòjnowé wspòmnienia Kaszëbów z Gminë Żukòwò - druga cześć wojennych wspomnień zebranych przez Eugeniusza Pryczkowskiego na przestrzeni lat wśród mieszkańców Gminy Żukowo. W jego ramach zamieszczono dwadzieścia wywiadów z mieszkańcami, którzy doświadczyli II wojny światowej. Spora dawka niezwykłych relacji ukazujących czym jest wojna.
Bericht über die Polen- und Russenzeit in Elbing von Januar 1945 bis Mai 1946 redakcja naukowa: Marion Brandt i Józef Borzyszkowski
Uwaga: egzemplarz powystawowy, może mieć ślady użytkowania, zarysowania, zgniecione rogi itp.