- Obecnie brak na stanie

Dzieje szkolnictwa na Gochach, Benedykt Reszka
Książki Benedykta Reszki tematycznie są związane z Gochami, w których dominuje tematyka historyczna. Szczególnie ujawnia się to w Czasie zła i Ich losach, Ewangelikach na Gochach, Z dziejów rodziny Reschke-Reszka od 1515, a ostatnio w Dziejach Szkolnictwa na Gochach.
Dzieje szkolnictwa na Gochach, Benedykt Reszka
W Dziejach Szkolnictwa na Gochach przedstawia on dzieje 21 szkół z południowo-zachodniej części Kaszub zwanych Gochami. Najstarsze to szkoły parafialne w Borzyszkowach i Brzeźnie z XVI wieku. Pozostałe szkoły powszechne tworzono w okresie rozbiorowym. Część z nich istnieje do dziś, a niektóre tylko we wspomnieniach i dokumentach.
Indeks : 635 9788396566102
Opis:
Specyficzne kody :
66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w pierwszej połowie października 1919 roku w Poznaniu. Kadrę wydzieliły pułki Toruński i Grudziądzki. Wszystkie wymienione oddziały wchodziły w skład formującej się w tym czasie Pomorskiej Dywizji Strzelców. Skład osobowy pułku był jednolity. Zarówno kadra, jak i szeregowi pochodzili z Kaszub i Pomorza.
Materialne świadectwa duchowości dawnych mieszkańców ziemi bytowskiej
"..Strajki szkolne zakończyły się niepowodzeniem. Nie doprowadziły także na Kaszubach, w tym gminie Sierakowice do powrotu nauczania religii w języku polskim, a jego konsekwencje dla strajkujących uczniów i ich rodziców były bardzo bolesne. Jeszcze bardziej pogłębiły podziały między Polakami (Kaszubami) a Niemcami oraz katolikami a ewangelikami, utrudniając czy wręcz uniemożliwiając porozumienie między nimi. Jednak z polskiej perspektywy miały też pozytywne skutki..."
Atlas historyczny Pomorza Nadwiślańskiego 1914-2020 autorstwa Łukasza Richerta Adriana Watkowskiego, jest publikacją, która zaspokaja potrzebę edukacyjną związaną z poznawaniem historii najnowszej Pomorza Gdańskiego. Atlas prezentuje bardzo bogatą tematykę związaną z historią najnowszą Pomorza.
Tu może być twoja śmierć. Wòjnowé wspòmnienia Kaszëbów z Gminë Żukòwò - druga cześć wojennych wspomnień zebranych przez Eugeniusza Pryczkowskiego na przestrzeni lat wśród mieszkańców Gminy Żukowo. W jego ramach zamieszczono dwadzieścia wywiadów z mieszkańcami, którzy doświadczyli II wojny światowej. Spora dawka niezwykłych relacji ukazujących czym jest wojna.
Tytuł niniejszej książki "Wspomnienia kaszubskie i polskie" określa wprost tematykę zaprezentowanej publikacji. Po pierwsze, są w niej zamieszczone wspomnienia nie tylko Kaszubów, ale także ludzi pochodzących z innych stron Polski. Po drugie, mówi się często, że "co kaszubskie, to i polskie". Właśnie wątek "trudnej polskości" Kaszubów przewija się w wielu miejscach książki Eugeniusza Gołąbka
Bericht über die Polen- und Russenzeit in Elbing von Januar 1945 bis Mai 1946 redakcja naukowa: Marion Brandt i Józef Borzyszkowski
Uwaga: egzemplarz powystawowy, może mieć ślady użytkowania, zarysowania, zgniecione rogi itp.