Jest to zbiór opowiadań znanej kaszubskiej autorki Anny Łajming. Egzemplarze z uszkodzeniami okładki.
Zapisywane z doskoku
Autorka jest bardzo świadoma splatania własnego życia z Historią. Jej troski obywatelskie oraz refleksje dotyczące zaangażowania inteligencji w działania na rzecz dobra wspólnego w nurcie wolnościowym, liberalno-lewicowym czynią tę książką szczególnie ważną lekturą obecnie, gdy stajemy przed wyborem na rzecz społeczeństwa otwartego i jego wartości, czy zamknięcia się w fobiach i kompleksach, izolujących nas od podstawowych wartości kultury europejskiej. Ponadto język piękny, a zarazem prosty i komunikatywny porwie każdego, także najbardziej wymagającego czytelnika. Warstwę tekstową pamiętnika uzupełnia 50 fotografii z archiwum autorki.
(…) wspomnienia prof. Hanny Popowskiej-Taborskiej,
to literackie połączenie autobiografii, portretu pokolenia
i refleksji historycznej. Autorka zapoznaje nas z historią własnej rodziny (…). Doskonała pamięć autorki pozwala pokazać życie domu i szkoły w ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej, dramatyczny czas wojny, trudne lata powojenne i zmienne koleje losu
w różnych okresach PRL-u. Wątki rodzinne i zawodowe – w środowisku akademickim Hanna Popowska-Taborska stała się znana i ceniona jako autorka i współautorka wielu dzieł poświęconych leksyce kaszubskiej, m.in. wielotomowego „Atlasu językowego kaszubszczyzny” i „Słownika etymologicznego kaszubszczyzny” – przeplatają się z kulturalnymi i społecznymi wydarzeniami, które naznaczyły XX-wieczną i XXI-wieczną historię Polski. (…)
Od Wydawcy
Indeks : 371 978-83-7963-138-4
Opis:
- Format:
- 14x21cm
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 382
- Oprawa:
- twarda
- Wydawca:
- Wydawnictwo Sedno
- Miejsce i rok wydania:
- 2022
Specyficzne kody :
Produkty w tej samej kategorii:
Tekst zebrał i opracował ks. Wiesław Drążek
Dr Wojciech Kętrzyński - urodzony i wychowany na Mazurach, wybitny historyk, poeta, humanista i działacz narodowy - zasłużony w walce na rzecz odzyskania niepodległej Polski, korzeniami rodzinnymi związany z Kaszubami (kaszubska rodzina herbu Cietrzew). Wieloletni dyrektor Zakładu im. Ossolińskich we Lwowie.
Wspomnienia z obozu w Stutthofie i Potulicach więźnia o numerze 9889 w latach 1940-1945