"Kaszëbsczi Òdkriwca" podręcznik do klasy 5

Najnowszy podręcznik do nauki języka kaszubskiego przeznaczony dla klasy 5. Podręcznik z płytą CD.

Status: dostępny Cena: 35,00 zł

Należy dodać 1 jako minimalna ilość do zakupu tego produktu. Stan: Ostatnie egzemplarze!

  • Kod:224 978-83-62137-39-8
  • Język: kaszubski
  • Oprawa: miękka
  • Wydawca: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
  • Format: 21x29,5
  • Liczba stron: 128
  • Miejsce i rok wydania: 2019
Więcej informacji


Program nauczania „Kaszëbsczi Òdkriwca” zakłada, że uczeń kończący szkołę podstawową będzie posiadał różnorodne kompetencje językowe w zakresie odbioru wypowiedzi i wykorzystywania zawartych w nich informacji, analizy i interpretacji tekstów kaszubskiej kultury oraz tworzenia własnych wypowiedzi, zarówno ustnych jak i pisemnych. Absolwent szkoły podstawowej będzie świadomy swojej tożsamości kulturowej, wartości kaszubskiego dziedzictwa, zarówno w wymiarze materialnym jak i niematerialnym, doceni zaangażowanie w życie regionu wszystkich, którzy w znaczny sposób przyczynili się do tego, aby język kaszubski zasłużył w pełni na miano języka regionalnego.

Do stworzenia podręczników wykorzystano testy literackie wskazane w podstawie programowej jako lektury obowiązkowe.

 

W klasie piątej zaplanowano tematykę legend, baśni, bajek i mitów kaszubskich. Nie zabraknie również klasyki literatury kaszubskiej, w tym fragmentów powieści Aleksandra Majkowskiego. Kontynuowane będzie poznawanie i przybliżanie kolejnych tradycji i obrzędów oraz zgłębianie wiedzy historycznej odkrywanej w tekstach literackich. W dalszym ciągu uczniowie poznawać będą kolejne przygody Macka.

 

Kaszëbsczi Òdkriwca  kl. V  to kolejna część z zaplanowanej, przez autorkę Emilię Maszke,  serii podręczników do nauki języka kaszubskiego dla uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VIII). Na serię składa się pięć podręczników zawierających treści zarówno z literatury jak i nauki o języku kaszubskim. Autorka nowego podręcznika jest nauczycielką języka kaszubskiego z wieloletnim stażem i bogatym doświadczeniem dydaktycznym.

Do stworzenia podręczników wykorzystano teksty literackie wskazane w podstawie programowej jako lektury obowiązkowe. Treści nauczania w każdej klasie obejmują w szczególny sposób pewne kręgi tematyczne i tak: w klasie czwartej treści dotyczą najbliższego środowiska, tradycji, zwyczajów związanych z poszczególnymi porami roku. Świat baśniowy przeplata się ze współczesnymi przygodami rówieśników: Macka i Balbiny. W klasie piątej zaplanowano tematykę legend, baśni, bajek i mitów kaszubskich. Nie zabrakło również klasyki literatury kaszubskiej, w tym fragmentów powieści Aleksandra Majkowskiego. Kontynuowane jest poznawanie i przybliżanie kolejnych tradycji i obrzędów oraz zgłębianie wiedzy historycznej odkrywanej w tekstach literackich. Warto podkreślić, iż autorka zaproponowała dużo ciekawych, innowacyjnych zadań i ćwiczeń. 

 

Inne w tej samej kategorii