Księga pamiątkowa 100-lecia zaślubin Polski z morzem 1920–2020

110,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Księga pamiątkowa 100-lecia zaślubin Polski z morzem 1920–2020 to piękny historyczny album z bogatą ikonografią i wieloma interesującymi fotografiami archiwalnymi. Początkowo zabiera czytelników do międzywojennej Polski. Autorzy przedstawiają przejęcie Pomorza i marsz nad Bałtyk, a uczestnicy zaślubin dokonanych przez generała Józefa Hallera 10 lutego 1920 roku w Pucku opisują je z perspektywy świadków. Księga zawiera wspomnienia m.in. dowódcy Frontu Pomorskiego, przedstawicieli jego sztabu, członków delegacji rządowej, kaszubskich działaczy społecznych i politycznych, pisarzy, dziennikarzy, publicystów.

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Z podróży w dwudziestolecie międzywojenne album powoli przenosi czytelników w nowsze czasy. Pokazuje obchody rocznic zaślubin, inspirowaną tym wydarzeniem działalność artystyczną oraz lokalne przedsięwzięcia społeczne kultywujące pamięć o zaślubinach Polski z morzem.

Księgę wieńczy obszerna fotorelacja z obchodów 100. rocznicy zaślubin. Jubileusz świętowano bardzo uroczyście, gdyż rok 2020 został ustanowiony przez Senat RP „Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku”. W wielu miejscowościach odbyły się konferencje, wystawy, rekonstrukcje, koncerty i różne ciekawe inicjatywy upamiętniające symboliczny powrót nad Bałtyk – wszystkie znalazły się na kartach tego albumu.

Indeks : 448 978-83-914264-8-7

Opis:

Język:
polski
Liczba stron:
270
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Format:
24 x 30 cm
Miejsce i rok wydania:
2022

Specyficzne kody :

Produkty w tej samej kategorii:

Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020
  • Obecnie brak na stanie
Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W...

Album powstał, aby przybliżyć wydarzenia historyczne, które są związane z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie. Jest to swego rodzaju monografia poświęcona temu zagadnieniu. Główny nacisk położony jest tutaj na ukazanie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski. Tak bowiem należy rozumieć ten proces.

Cena 25,00 zł
Pomerania 2/2023
  • Obecnie brak na stanie
Pomerania 2/2023

Czasopismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczącej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Cena 5,00 zł
Antoni Abraham (1869-1923). Zarys biografii

Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.

Józef Borzyszkowski

Cena 59,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio