- Nowy

Znaczki kolekcjonerskie Antoni Abraham
Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.
Józef Borzyszkowski
Czasopismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczącej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Antoni Abraham (1869–1923), czyli „król Kaszubów” „Jest to chłop mocny i silny, do dwóch metrów wzrostu, dłoń ma jak lew, plecy jak niedźwiedź, a głos piorunujący, zaś tabakierka jego jest tak wielka, że tabaka z niej starczyłaby dla nas na cały rok”. Tymi słowami opisano Antoniego Abrahama – „króla Kaszubów”, który stał się legendą już za życia. Bohatera, który pragnął, aby Pomorze zostało po okresie zaborów włączone do Rzeczypospolitej. I choć odrodzoną Polską cieszył się zaledwie kilka lat, to mieszkańcy Pomorza dobrze pamiętali jego zasługi na rzecz Kaszub. Wycieczka kaszubska po Polsce. Wśród biorących w niej udział osób był Antoni Abraham. Uczestnicy odwiedzili m.in. Warszawę i Kraków. (MMG)
Księga pamiątkowa 100-lecia zaślubin Polski z morzem 1920–2020 to piękny historyczny album z bogatą ikonografią i wieloma interesującymi fotografiami archiwalnymi. Początkowo zabiera czytelników do międzywojennej Polski. Autorzy przedstawiają przejęcie Pomorza i marsz nad Bałtyk, a uczestnicy zaślubin dokonanych przez generała Józefa Hallera 10 lutego 1920 roku w Pucku opisują je z perspektywy świadków. Księga zawiera wspomnienia m.in. dowódcy Frontu Pomorskiego, przedstawicieli jego sztabu, członków delegacji rządowej, kaszubskich działaczy społecznych i politycznych, pisarzy, dziennikarzy, publicystów.