

Smagane surowymi wiatrami brzegi Bałtyku oraz najbardziej nasłoneczniona zatoka w Polsce – Zatoka Pucka. Zimą można obserwować zorzę polarną. Zmiany pór roku zwiastują tu dalecy ptasi przybysze, zatrzymujący się jesienią i wiosną w drodze między Arktyką a cieplejszymi krajami. Choć to nie pojezierze, znajdują się tu najczystsze z polskich jezior. Oto Kaszuby Północne, gdzie można odkrywać niezwykłe krajobrazy, zjawiska przyrodnicze oraz rośliny i zwierzęta, których próżno szukać w innych regionach Polski.
Udanych spotkań z przyrodą po lekturze przewodnika!
Indeks : 657 6771
Opis:
Specyficzne kody :
Unikatowe wydanie kolekcjonerskie dla miłośników prozy Hieronima Jarosza Derdowskiego. Zawiera tekst w opracowaniu Eugeniusza Gołąbka, dostosowany do współczesnych zasad pisowni kaszubskiej przez Bogumiłę Cirocką. O oprawę graficzną zadbał Wawrzyniec Samp, wybitny rzeźbiarz i grafik związany ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, ilustrator książek oraz twórca pomników i tablic.
Atlas historyczny Pomorza Nadwiślańskiego 1914-2020 autorstwa Łukasza Richerta Adriana Watkowskiego, jest publikacją, która zaspokaja potrzebę edukacyjną związaną z poznawaniem historii najnowszej Pomorza Gdańskiego. Atlas prezentuje bardzo bogatą tematykę związaną z historią najnowszą Pomorza.
Takiego przewodnika po Kaszubach jeszcze nie było. Licząca blisko 500 stron publikacja to turystyczne kompendium prezentujące ponad 700 miejscowości położonych w centralnej i zachodniej części województwa pomorskiego – od podusteckich Zaleskich i leżącego nad Gwdą niewielkiego Domyśla po Łąg, do którego przyznają się też Borowiacy oraz podgdańskich Kłodawy i Rusocina.
Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia Miasta
Gdańsk jest nie tylko scenerią wydarzeń, ale i bohaterem powieści Güntera Grassa. Artysta stworzył literacki mit o silnej mocy oddziaływania. „Trylogią gdańską” wprowadził Miasto, Kaszuby i Pomorze do literatury światowej nie tylko jako studium przypadku zaczadzenia faszyzmem, ale także jako pogranicze i laboratorium międzykulturowych relacji.
Publikacja jest wynikiem projektu badawczo-animacyjnego zrealizowanego pod kierunkiem Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk przez Pracownię Badań nad Narracjami Pogranicza w Uniwersytecie Gdańskim (Instytut Filologii Germańskiej) i Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku.Instytut Kaszubski był partnerem projektu.
2„Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych” Jana Wilkanowskiego, nauczyciela, działacza ekologicznego i przewodnika turystycznego, to wyjątkowa książka edukacyjna dla dzieci, która zainteresuje także niejednego dorosłego! Wyruszcie w podróż po Bałtyku i odkryjcie wiele ciekawostek i nieoczywistych faktów związanych z polskim morzem. Z książki dowiecie się między innymi – dlaczego może jest słone, czy jak odróżnić mewę od rybitwy. Książkę „Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych” Jana Wilkanowskiego dopełniają ilustracje Oli Krzanowskiej.
Ta książka to coś więcej niż przewodnik. Autorka zaprasza do odkrywania miejsc, które są jej szczególnie bliskie, zachęcając do niespiesznego i uważnego ich poznawania. Dzieli się swoimi wspomnieniami, wrażeniami i refleksjami.