- Nowy

Centrum św. Jana w Gdańsku. Przewodnik po zabytkach
Przewodnik po zabytkach Centrum św. Jana opisuje i pokazuje wszystkie ocalone zabytki z historycznego wyposażenia dawnej świątyni. Stanowią one obecnie kolekcję cennych dzieł sztuki w Centrum.
Centrum św. Jana w Gdańsku. Przewodnik po zabytkach
Wiele obiektów poświęconych jest postaciom związanym z historią kościoła zarówno duchowanych - pastorzy Jan Huzingus, Jan Jakub Cramer, jak i świeckich - Tomasz Movius, Zachariasz Zappio, Natanael Schroeder, a ich forma świadczy o wysokiej klasie warsztatów i kunszcie twórców, którzy je wykonali.
Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.
Józef Borzyszkowski
Szalk bëlnégò Kaszëbë to nieodłączny element stroju podczas kaszubskich imprez, nie tylko sportowych.
"Syn czarownicy" to zbiór ośmiu opowiadań i liryków z tomiku "U strądu". Wszystkie utwory powstały w latach trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy Autorka brała udział w badaniach etnograficznych Pomorza.
Przewodnik jest zaproszeniem w podróż po wybranych łowiskach Kaszub północnych, zaczynając od Helu przez Jastarnię, Władysławowo, Rozewie, Chłapowo, Ostrowo, Karwię, Karwieńskie Błota, Dębki, Jezioro Żarnowieckie, Jezioro Choczewskie, Jezioro Orle, Jezioro Dobre i rzekę Redę, kończąc na plaży w Mechelinkach.
Kolejny tam z serii przewodników, poświęconych literaturze powstającej na Pomorzu wydawanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. NCK od 2015 roku organizuje „literackie wizje lokalne” w trakcie których pochodzący z Pomorza literaci oprowadzają po ważnych dla siebie miejscach, związanych z ich własną twórczością oraz twórczością inspirujących ich pisarzy.