

Druga część pomorskiego przewodnika dla dzieci z rodzicami prezentująca ciekawe miejsca, raczej bez zwyczajowych tłumów, kolejek i komercyjnych atrakcji na Kociewiu, Żuławach i Powiślu. Nieco inaczej niż w pierwszym poświęconym Kaszubom tomie, poza eskapadami na łono natury są też propozycje zwiedzania miasteczek i zamków, jakich we wschodniej części województwa pomorskiego nie brakuje. Mimo to, zaproponowane przez autorki „marszruty” nie wpisują się w tradycyjne szlaki zwiedzania tych miejsc.
W przewodniku, analogicznie jak w pierwszym tomie, nie zabrakło, wskazówek oraz opinii na temat odwiedzanych miejsc, którymi dzielą się z czytelnikami najmłodsze uczestniczki wypraw lub ich mamy – autorki. Ze Zgubnikiem znów możecie tworzyć własne wspomnienia – kolorując tę książkę, wklejając zdjęcia i rozwiązując krzyżówki. I gubcie się (w sposób kontrolowany) tym razem na nieoczywistych Żuławach, Kociewiu i zawiślańskim Powiślu.
Spis treści
Małe wielkie miasta
Skarby na dnie Bałtyku – z wizytą w Tczewie / 4
Elbląg – Tajemnicze ścieżki i las… / 10
Mikro miasto, makro klimat – z wizytą w Gniewie / 16
Pelplin – nie tylko katedra / 22
24 godziny w Skarszewach i Borównie / 26
Tolkmicko – to lato! / 32
Zielono mi
Fauna i flora z elektryką w tle – Wdecki Park Krajobrazowy / 38
Rowerem przez Czarną Wodę, Złe Mięso, Zimne Zdroje i Bałkany do Owczych Błot / 42
Przejrzysta woda, podwodne łąki – Jezioro Niedackie na Kociewiu / 46
Dzierzgoń: rowery i ruiny / 50
Kociewskie jeziora – Kałębie, Czarna i Słone / 54
III. Zamki, pałace i ogrody
W świecie mitów dawnych Słowian – wizyta w Grodzisku Owidz / 60
Dokąd pędzisz Żabuniu? Do Sztumu… / 66
Kwidzyn – zamek, centrum wystaw różnych, katedra i taaaka wieeeelka ubikacja / 72
Malbork, czyli powiślański must have / 78
Prabuty – warto je poznać / 84
Opowieści o przodkach – Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim / 88
Aktywnie i z pomysłem
Letniakiem na Mierzeję Wiślaną – Żuławska Kolej Dojazdowa / 94
Prawdziwa parkowa perełka – z wizytą w gminie Pruszcz Gdański / 100
Bolesławowo – dla miłośników zwierząt i zaginionych skarbów / 104
Kolory, hafty i gwara – Kociewie jak się patrzy! / 108
Mała architektura
Kraina w kratę – domy podcieniowe na Żuławach Gdańskich / 114
„U Młynarza” – jedyny taki wiatrak na Żuławach / 118
Świecie – krzywa wieża, 200 kamiennych głów i bardzo duże spodnie / 122
Takiego przewodnika po Kaszubach jeszcze nie było. Licząca blisko 500 stron publikacja to turystyczne kompendium prezentujące ponad 700 miejscowości położonych w centralnej i zachodniej części województwa pomorskiego – od podusteckich Zaleskich i leżącego nad Gwdą niewielkiego Domyśla po Łąg, do którego przyznają się też Borowiacy oraz podgdańskich Kłodawy i Rusocina.
Przewodnik Trójmiasto. Ucieczki z miasta to zbiór kilkudziesięciu propozycji wycieczek po Pomorzu - na pół dnia, na cały dzień i na weekend. Skorzystaj z pomysłów na wypady za miasto w ciekawe, często niebanalne i rzadko odwiedzane miejsca, do których często można dotrzeć w zaledwie kilkadziesiąt minut.
Tworzy ją cykl 10 legend dziejących się na Pomorzu i w Krainie Kaszub. Ukazują przygody Białego Dzika i jego dziczej drużyny przez więcej niż dziesięć stuleci, sięgając od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy.
Tematyka legend łączy w sobie elementy historyczne i ludową fantazję. Przywoływane są w nich czasy książąt pomorskich, krzyżaków, a nawet chrystianizacji Pomorza – a jednocześnie świat kaszubskich opowieści, pełen zapadłych zamków i śpiących wojsk, zaludniają diabły, syreny i czarownice.
„Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych” Jana Wilkanowskiego, nauczyciela, działacza ekologicznego i przewodnika turystycznego, to wyjątkowa książka edukacyjna dla dzieci, która zainteresuje także niejednego dorosłego! Wyruszcie w podróż po Bałtyku i odkryjcie wiele ciekawostek i nieoczywistych faktów związanych z polskim morzem. Z książki dowiecie się między innymi – dlaczego może jest słone, czy jak odróżnić mewę od rybitwy. Książkę „Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych” Jana Wilkanowskiego dopełniają ilustracje Oli Krzanowskiej.
Kolejny tam z serii przewodników, poświęconych literaturze powstającej na Pomorzu wydawanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. NCK od 2015 roku organizuje „literackie wizje lokalne” w trakcie których pochodzący z Pomorza literaci oprowadzają po ważnych dla siebie miejscach, związanych z ich własną twórczością oraz twórczością inspirujących ich pisarzy.
Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia Miasta
Gdańsk jest nie tylko scenerią wydarzeń, ale i bohaterem powieści Güntera Grassa. Artysta stworzył literacki mit o silnej mocy oddziaływania. „Trylogią gdańską” wprowadził Miasto, Kaszuby i Pomorze do literatury światowej nie tylko jako studium przypadku zaczadzenia faszyzmem, ale także jako pogranicze i laboratorium międzykulturowych relacji.