• Obecnie brak na stanie
  • Na polskiej fali

Na polskiej fali

20,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Piętnastoletni chłopiec spędza osiem miesięcy w Jastarni na Helu, gdzie mieszka w chacie rybaka i ściśle współżyje z jego rodziną. Książka budzi zainteresowanie morzem i jego ludnością. Zaznajamia z twardymi warunkami życia i pracy rybaków, uczy dla niej szacunku. Praca i zrozumienie życia innych ludzi występują jako czynniki kształcące moralną i fizyczną stronę jednostki.

Ilość
Obecnie brak na stanie

            Odzyskanie przez Polskę w 1918 r. niepodległości przyniosło Kaszubom z Półwyspu Helskiego wiele zmian. Drogą łączącą małe wioski rybackie ze światem była droga morska lub piaszczysta droga przez półwysep, którą można było pokonać pieszo lub zaprzęgiem konnym.  W 1922 r. władze polskie oddały do publicznego użytku nowo wybudowaną linię kolejową łączącą Hel z Puckiem. Dla mieszkańców półwyspu otworzyło się nowe okno na świat. Dotychczasowe małe wioski rybackie zaczęły przeistaczać się w kurorty oblegane latem przez turystów z całej Polski.

            Jednym z gości, który odwiedził Jastarnię w latach dwudziestych ubiegłego wieku był Jerzy Bandrowski - dziennikarz, tłumacz i pisarz, brat Juliusza Kaden - Bandrowskiego.   Pisarz urodził się 22 stycznia 1883 r. w Rzeszowie jako syn Juliusza i Heleny z Kadenów. Ojciec był lekarzem i publicystą, później dyrektorem teatrów we Lwowie i  Warszawie. Studiował slawistykę i filozofie na Uniwersytecie Jagiellońskim i na uniwersytecie w Pradze. Był twórcą bardzo płodnym. Używał literackich pseudonimów Tersytes, Ters, VoraX. Współpracował z kilkoma gazetami. W swoich utworach łączył realizm opisu z analizą psychologiczną bohaterów, fakty przeplatał baśnią i legendą. Znał kilka języków i zajmował się przekładami, głównie z języka angielskiego (L. Huneker,     R. Tagore, R. Kipling, J. London, L. Hearn), a także czeskiego   (W. Dyk, R. Swobodowa).

           W latach 1915-1919 przebywał w Rosji. Był współorganizatorem Dywizji Syberyj-skiej, która toczyła walki z Armią Czerwoną. Piastował stanowisko wiceprezesa Polskiego Komitetu Wojskowego. Pisał broszury patriotyczne dla żołnierzy. Po powrocie do kraju mieszkał początkowo we Lwowie, a potem w Poznaniu. W czasie okupacji trafił do Krakowa, gdzie zmarł 21 sierpnia 1940 r.

           Do Jastarni zawitał pierwszy raz w 1926 r. Zamieszkał u rybaka Dawida Długiego, który gościł go aż do wiosny 1927 r. Gospodarz był człowiekiem towarzyskim, skorym do snucia ciekawych opowieści  o życiu i pracy miejscowych rybaków, czasami okraszonych sporą dozą fantazji, której jastarniańskiemu rybakowi nie brakowało. W oparciu o te opowieści i własne obserwacje powstał cykl reportaży, które Bandrowski opublikował w latach 1926/27 w toruńskim „Słowie Pomorskim”. Po cyklu reportaży ukazała się w 1927 roku książka „Na polskiej fali”. Była to pierwsza pozycja ze swoistej trylogii opisującej życie kaszubskich rybaków. Jako druga ukazała się w 1928 r. „Zolojka”, a dwa lata później (1930) wydano „Sosenkę z wydm” złożoną z jedenastu opowiadań. Ich treść ma charakter bajkowy, ale wysnuty z marzeń i pragnień ludzi związanych z morzem. O pierwszej książce ówczesny jastarniański proboszcz ks. Paweł Stefański napisał, że w niej autor „opowiada swoje prze- życia, w których odzwierciedla się całokształt życia rybackiego”. Realistycznymi opisami ciężkiej pracy na morzu, wtrącaniem w tekst kaszubskich wyrazów ułatwia czytelnikowi zrozumienie świata kaszubskich rybaków. Ukazuje wartości, które w tym świecie są cenione  i chronione. Bandrowski jako drugi po Arturze Gruszeckim, ale znacznie obszerniej i wierniej niż on, opisuje życie mieszkańców Jastarni. Żyją już w wolnej Polsce i starają się w miarę swoich możliwości wykorzystać szanse na rozwój jakie stworzyła im odrodzona ojczyzna. Rajmund Bergel, krytyk literacki, uważał, „że o ile chodzi o wnikniecie w duszę kaszubską      i tej duszy przed nami otwarcie, to nikt tak jak J. Bandrowski (…) nie potrafił nas z psychiką rybaka-Kaszuby spoufalić, nikt przed nim podobnie wiernego i szczegółowego obrazu „Polski nadmorskiej” nie odmalował”.

            Pierwsze wydanie „Na polskiej fali”, jak już wspomniano,  ukazało się w 1927 r. Po 89 latach oddajemy w ręce czytelników następne wydanie, w którym zachowana została oryginalna pisownia.  Mamy nadzieję, że jej treść, tak jak przed wieloma laty, tak i dziś zainteresuje czytelnika. Oddaje ona bowiem w sposób barwny życie rybaków zbratanych z bezkresem wód i owianych wiatrami ze wszystkich stron świata.

 

                                                                                   Antoni Konkel



Indeks : 364 978-0-00-000978-4

Opis:

Format:
13,3x20,5
Język:
polski
Liczba stron:
224
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk-Jastarnia 2016

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Farwë żëcégò

ANTYKWARIAT

Jest to zbiór opowiadań kaszubskich coraz bardziej znanego i uznanego poety i prozaika kaszubskiego mieszkającego w Kielcach. Bartelik już dał się poznać jako twórca, który zgrabną kaszubszczyzną potrafi dotrzeć do każdego czytelnika, zwłaszcza dzieci szkolnych. Jego wiersze, a teraz także opowiadania, są coraz częściej wykorzystywane w nauce szkolnej.

Cena 10,00 zł
Niebieska łódka

Młodzieżowa love story znad Bałtyku

W dzieciństwie Julia i Zygi byli najlepszymi przyjaciółmi. Jednak ich znajomość skończyła się w dramatycznych okolicznościach.

Właśnie rozpoczyna się rok szkolny i Zygi zaczyna liceum. Gdy po raz pierwszy wchodzi do nowej  klasy, w jednej z ławek zauważa Julię. Serce chłopaka zaczyna bić szybciej…

Czy możliwe jest odbudowanie przyjaźni po latach? Czy Zygi i Julia są dla siebie kimś więcej niż tylko znajomymi ze szkoły? Jaką tajemnicę skrywa Zygi? I  jaką rolę odegra przystojny surfer Adam?

Cena 35,00 zł
Kaszubes at Vienna

tłum. B. Krbechek i S. Frymark

For the 200 th Anniversary of the Liberation of Germans and Christianity from the Turkish Yoke in AD 1683

Cena 15,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio