opr. J. Borzyszkowski
Książka wydana z okazji jubileuszu 50-lecia Federacyjnej Unii Europejskich Grup Etnicznych
"Stolemowe znamię" - książka wprowadza na ścieżki pełne tajemnic, wśród których kluczowe miejsce zajmują kamienne kręgi, fascynujące wciąż zarówno naukowców jak i amatorów, przede wszystkim jednak tych, którzy kamienne kręgi dotknęli z bliska.
Kaszubsko-pomorskie olbrzymy - stolemy - jak mówią legendy za swe grzechy zostały zamienione w wielkie kamienie. W książce znajdziemy postać niezwykle mocno związaną z pomorską krainą - Smętka - złego ducha. Świat realny splata się tu nierozerwalnie ze światem metafizycznym. Powędrujmy więc śladami stolemów...
Indeks : 101 978-83-89079-86-2
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
opr. J. Borzyszkowski
Książka wydana z okazji jubileuszu 50-lecia Federacyjnej Unii Europejskich Grup Etnicznych
Kolejny tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich.
Jakie atrybuty posiadał Perun? Kim była Mokosz? Jak przedstawiany był Światowid? Który naród najczęściej modlił się do Wołosa? Za jakie sprawy odpowiedzialny był Radagost? Gdzie czczony był Rugewit? Skąd zwyczaj topienia Marzanny? Odpowiedzi znajdziesz w tej książce.
W niniejszym tomie Pòwid miesąca/Poświata księżyca zamieszczone zostały teksty prof. dr hab. Adeli Kuik-Kalinowskiej, emocjonalnie i genealogicznie związane z piękną, ale jednocześnie mocno doświadczoną ziemią Pojezierza Bytowskiego.
Opracowana przez Aleksandrę i Dariusza Majkowskich historia małego Remusa i jego przygód.
Antologiô pòwiôstków nôdgrodzonëch w Òglowòpòlsczim Kònkùrsu Prozatorsczim miona Jana Drzéżdżóna w latach 1996 - 2000, wybrał Stanisław Janke, Jerzy Treder (2001). Książka zawiera nagrodzone opowiadania z pięciu edycji konkusu im. J.Drzeżdżona. Tematyka opowiadań bardzo zróżnicowana. Przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych. Pisownia uwspółcześniona.
Zbiór legend o kaszubskim Gdańsku napisanych przez prof. Jerzego Sampa.