

Powstała przed 1970 rokiem i niepublikowana dotąd Ławica ryb Wandy Brzeskiej to epicki obraz społeczności rybackiej Kaszub Północnych połowy XIX wieku. Fabuła powieści osnuta jest wokół tragicznego wydarzenia – głodu spowodowanego zamarznięciem morza i odejściem ławicy ryb na dalekie wody. W obliczu tego dramatu maszopi podejmują trudną walkę o życie mieszkańców wsi.
W utworze porządek świata i ludzką egzystencję wyznacza wielki mechanizm natury. Dzięki tej perspektywie powieść ma wymiar uniwersalny i ponadczasowy.
Interesujący jest styl pisarski Brzeskiej. Jej bohaterowie posługują się kaszubszczyzną, a narrator własnym synkretycznym językiem. W opisach przyrody zachwyca mistrzowska stylizacja młodopolska.
Morze oddaliło się od kraju, tworząc na widnokręgu pas granatowy, bliższe wody miały barwę uralskiego szmaragdu, a urywając się przy zygzakach tafli lodowej o metrowej grubości, koloryzowały błękitem, różem i seledynem. […] Teraz ostre słońce styczniowe ogarnęło skalisko lodowe. Wytworzyła się feeria barw. I jakby grubym, szerokim pędzlem namalowane wystąpiły plamy ciemnego fioletu, królewskiej purpury, łososiowego ciepła i zimnego błękitu. […] Światło rozedrgane mrozem żyło i pulsowało.
WYDAWCY: WYDAWNICTWO BIT oraz Muzeum PIŚMIENNICTWA I MUZYKI KASZUBSKO-POMORSKIEJ W WEJHEROWIE.
Sprawa gminy Ceynowy to przejmująca opowieść o kobiecie nazywanej "czarownicą z Chałup" oraz o mrocznych stronach ludzkiej natury. Pomimo upływu czasu książkę Wandy Brzeskiej czyta się jak żywy reportaż z tragicznych wydarzeń we wsi Ceynowa (obecne Chałupy, położone na Półwyspie Helskim).
"Syn czarownicy" to zbiór ośmiu opowiadań i liryków z tomiku "U strądu". Wszystkie utwory powstały w latach trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy Autorka brała udział w badaniach etnograficznych Pomorza.
Byliśmy Niewinni to opowieść o przyjaźni, miłości i oddaniu, a wszystko to w obliczu dramatycznych wydarzeń u schyłku roku 1939. Gdy świat staje w płomieniach, a wszystko co znane i kochane ulega bezpowrotnej zagładzie, trzeba żyć dalej i dokonywać wyborów. Czy trójce nastoletnich bohaterów uda się w takich warunkach przetrwać ? A może wojna zniszczy wszystko o czym marzyli i o co walczyli?
Długo oczekiwana pierwsza monografia najważniejszego czasopisma pomorskiego z przełomu XIX i XX wieku. Andrzej Romanow, badacz dziejów prasy pomorskiej oraz problemów społeczno-demograficznych i socjalno-zawodowych Pomorza Gdańskiego XIX i XX wieku przedstawia nam pelplińskie czasopismo na szerszym tle czasopiśmiennictwa ówczesnych Prus Zachodnich.
Pierwsze tłumaczenie na język kaszubski światowego klasyka literatury dla dzieci i młodzieży oraz niestarzejącego się bestsellera. Oto po raz pierwszy w języku kaszubskim podążamy za Alicją w głąb króliczej nory.
Unikatowe wydanie kolekcjonerskie dla miłośników prozy Aleksandra Majkowskiego. Zawiera tekst w opracowaniu prof. Jerzego Tredera, dostosowany do współczesnych zasad pisowni kaszubskiej przez prof. Marka Cybulskiego i Bogumiłę Cirocką. O oprawę graficzną zadbał Wawrzyniec Samp, wybitny rzeźbiarz i grafik związany ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, ilustrator książek oraz twórca pomników i tablic
Utwory nagrodzone podczas konkursu w 2017 roku.
Jest to pierwszy prozatorski tom twórcy i dziennikarza, autora kilkunastu pozycji książkowych. Jest wyborem publikowanych w prasie od 1993 roku felietonów i opowiadań.