Ławica ryb

30,48 zł
Cena nie uległa zmianie

Powstała przed 1970 rokiem i niepublikowana dotąd Ławica ryb Wandy Brzeskiej to epicki obraz społeczności rybackiej Kaszub Północnych połowy XIX wieku. Fabuła powieści osnuta jest wokół tragicznego wydarzenia – głodu spowodowanego zamarznięciem morza i odejściem ławicy ryb na dalekie wody. W obliczu tego dramatu maszopi podejmują trudną walkę o życie mieszkańców wsi.

 

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

W utworze porządek świata i ludzką egzystencję wyznacza wielki mechanizm natury. Dzięki tej perspektywie powieść ma wymiar uniwersalny i ponadczasowy.

Interesujący jest styl pisarski Brzeskiej. Jej bohaterowie posługują się kaszubszczyzną, a narrator własnym synkretycznym językiem. W opisach przyrody zachwyca mistrzowska stylizacja młodopolska.

Morze oddaliło się od kraju, tworząc na widnokręgu pas granatowy, bliższe wody miały barwę uralskiego szmaragdu, a urywając się przy zygzakach tafli lodowej o metrowej grubości, koloryzowały błękitem, różem i seledynem. […] Teraz ostre słońce styczniowe ogarnęło skalisko lodowe. Wytworzyła się feeria barw. I jakby grubym, szerokim pędzlem namalowane wystąpiły plamy ciemnego fioletu, królewskiej purpury, łososiowego ciepła i zimnego błękitu. […] Światło rozedrgane mrozem żyło i pulsowało.

WYDAWCY: WYDAWNICTWO BIT oraz Muzeum PIŚMIENNICTWA I MUZYKI KASZUBSKO-POMORSKIEJ W WEJHEROWIE.

Indeks : 607 9788396094254

Opis:

Format:
14x20cm
Język:
polski
Liczba stron:
330
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, BiT
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2021

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Wùnderwaffe i jinszé Fef-Lotë

Opowiadania Formelli napisane są z dużym wyczuciem formy, ze świadomością istnienia wzorców literackich, wobec których trzeba określić swoją narracyjną pozycję. Od strony kompozycyjnej patrząc,tytuł wymienia części zbiorowe książki.Swą formę literacką odnajduje ona w humoryzmie opowiadań, które czynią z nich utwory zdystansowane wobec ideologii, programów lub aktualnych potrzeb społecznychCena 23,81 zł
Pergamonia
  • Obecnie brak na stanie
Pergamonia

Pergamonia to jedna wielka rozmowa człowieka z człowiekiem. Rozmowa, w której chodzi o prawdziwe odczucia, a nie wydumane nazwy odczuć; o żywe prawdy, a nie martwe formułki, bez wewnętrznej treści. To rozmowa, w której człowiek słucha i słyszy człowieka; jest słuchany i słyszany. Rozmowa, o którą równie trudno, jak o kubek wody na pustyni.

Cena 37,14 zł
Farwë żëcégò

ANTYKWARIAT

Jest to zbiór opowiadań kaszubskich coraz bardziej znanego i uznanego poety i prozaika kaszubskiego mieszkającego w Kielcach. Bartelik już dał się poznać jako twórca, który zgrabną kaszubszczyzną potrafi dotrzeć do każdego czytelnika, zwłaszcza dzieci szkolnych. Jego wiersze, a teraz także opowiadania, są coraz częściej wykorzystywane w nauce szkolnej.

Cena 9,52 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio