Cyprión Kamil Norwid Wëbróné wiérztë (Cyprian Norwid, Wiersze wybrane)
Të mie do piesnie pòkórny nie wòłôj…
Skaszëbia Ida Czajinô ë Janusz Mamelsczi
Przekład poezji Norwida na kaszëbsczi jazëk, jaczi òtrzëmiwómë w wëdôwónym latos zbiérkù, je òsoblëwie wôżny conômni z dwóch jeleżnosców. Pierszô parłãczi sã z rokã 2021, ògłoszonym w Pòlsce „Rokã Cëpriana Norwida”. Tak tej Kaszëbi téż wpisywają sã w no ùpamiãtnienié, chcąceùtczëc nen czas òsoblëwim artisticznym dokażą. Drëgô jeleżnosc mô barżi filologiczno-pòczestną nôtërã – je pòstãpnym akta nobilitacji kaszëbszczégò jãzëka i pòdsztrichnienim jego wôrtnotë.
Indeks : 176 978836351530
Opis:
- Oprawa:
- twarda
- Wydawca:
- Wydawnictwo Pewne
- Format:
- 14x21cm
- Język:
- kaszubski, polski
- Liczba stron:
- 130
- Miejsce i rok wydania:
- Kielce 2021
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Kolejny tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich.
Kashubian Language in Canada, the USA and New Zealand
Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.
Józef Borzyszkowski
Produkty w tej samej kategorii:
Unikatowe wydanie kolekcjonerskie dla miłośników prozy Hieronima Jarosza Derdowskiego. Zawiera tekst w opracowaniu Eugeniusza Gołąbka, dostosowany do współczesnych zasad pisowni kaszubskiej przez Bogumiłę Cirocką. O oprawę graficzną zadbał Wawrzyniec Samp, wybitny rzeźbiarz i grafik związany ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, ilustrator książek oraz twórca pomników i tablic.
„Bitwa trwa" to zbór opowiadań o przeżyciach autora na frontach II wojny światowej.
Powieść Jana Drzeżdżona to przedstawiana z perspektywy samego Michała Drzymały literacka historia jego walki o możliwość mieszkania na zakupionej przez siebie ziemi.
Plon i jubileusz działalności młodych twórców kaszubskich przez ostatnie 20 lat, skupionych w grupie literackiej ZYMK.