

Tomik wierszy o śmierci, opatrzony sugestywnymi ilustracjami Ewy Tusk-Szur.
Fragment omówienia zbiorku, pióra prof. Adeli Kuik-Kalinowskiej:
"Tomasz Fopke w Mortualiach w swej poetyckiej drodze daje nową propozycję tematyczno-literacką. Poważny i dostojny temat śmierci w jego poetyckich próbach nie jest ukazany w estetycznych ekscesach. Śmierć jest u niego bliska, intymna i namacalna. Bliska, ponieważ odchodzą ludzie, z którymi związane było życie mówiącego, intymna poprzez wewnętrzny monolog i dialog z nią, namacalna poprzez przedmioty, obrazy i wspomnienia pozostałych po tych, którzy odeszli. Mortualia są dialogiem ze śmiercią zarówno w jej jednostkowym jak też uniwersalnym wymiarze, dialogiem wspólnotowej tradycji kaszubskiej ze współczesnym doświadczeniem śmierci. Można się jej bać, ale można też ją obłaskawiać; zdaje się podpowiadać autor niniejszego tomu wierszy."
Indeks : 310 978-83-940661-5-4
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
W świetle dnia to zbiór około 220 podań, bajek i anegdot spisanych przed laty przez ks. dr. Bernarda Sychtę i zamieszczonych w jego siedmiotomowym Słowniku gwar kaszubskich na tle kultury ludowej. Podania te zostały zaprezentowane w dwóch językach – po kaszubsku i po polsku.
Podręcznik do nauki języka kaszubskiego na poziomie klas IV-VI szkoły podstawowej.
"Pasaże kaszubskie" składają się z recenzji, omówień i charakterystyk dotyczących współczesnej literatury kaszubskojęzycznej polskojęzycznej okresu 2014-2019, sformułowanych w ciągu ostatnich trzech lat z perspektywy literaturoznawstwa oraz z charakterystyk życia środowiska teatralnego, plastycznego i akademickiego.
Tomik poezji s. Doroty Ireny Depka OSB. Postać s. Doroty i jej Wiersze stanowią m.in. wspaniały łącznik między kontemplacyjnym klasztorem żarnowieckim a światem
Wersja w twarej okładce. Adam Mickiewicz, Pón Tadeùsz to je ostatni najachùnk na Lëtwie. Szlacheckô historiô z rokù 1811 i 1812 w dwanôsce knégach wiérszã. Skaszëbił Stanisław Janke.
Kaszubski raptularz to tomik recenzji, esejów i artykułów złożony w całość dzięki porządkowi gatunkowemu omawianych utworów i zjawisk.