
Opaska- Bransoletka Silikonowa
Silikonowa opaska-bransoletka; rozmiar uniwersalny- obwód 20cm; na bransoletce napis: "KASZËBË" oraz logo ZKP
"Kamiszczi" to drugi album Pawła Ruszkowskiego. Jak mówi autor: Jest moim ukłonem w stronę rodzinnych Kaszub, a jednocześnie - opowieścią o Kaszubach, którą posyłam w świat.
Płyta zawdzięcza swój tytuł wierszowi Jana Piepki. Kamiszczi – kamyki, kamyczki... Mają dla mnie wyjątkowe znaczenie. Odnajduję w nich swoją osobistą alegorię wielu piosenek napisanych przez kaszubskich twórców. Takich, które, jak kamyki leżące niepozornie wzdłuż brzegu morza albo przy polnej drodze, pozostają przez przechodniów niezauważone.
Potrzeba siły morskich fal, by codziennie na nowo wydobywać je z głębin i cierpliwie wygładzać, z każdym odpływem zabierając grunt spod nóg zawziętej zjawy o imieniu Niewarto, o której opowiadał Aleksander Majkowski. Potrzeba uważności, by dostrzec je wśród polnego kurzu, ciekawości – by podnieść. Czuję jednak, że – Warto. Bo każdy najmniejszy kamyczek ma swoją niepowtarzalną historię, w każdym bije czyjeś serce...
Ta płyta to garść wyjątkowych "kamiszków" znalezionych na kaszubskiej ziemi.
Jeśli zechcesz – od dziś wszystkie są Twoje.
Paweł Ruszkowski (z książeczki dołączonej do płyty)
Do płyty dołączona jest książeczka z tekstami kaszubskimi i polskimi.
Spis utworów:
1. Zamiast przedmòwë (sł. Aleksander Majkowski, muz. P. Ruszkowski)
2. Òbrôzk (sł. ks. Leon Heyke, muz. Jerzy Łysk)
3. Dalecznosc (sł. Jan Piepka, muz. Renata Gleinert)
4. Szepcą krople (sł. Jan Rompski, muz. Witosława Frankowska)
5. Skòwrónk (sł. Jan Piepka, muz. Renata Gleinert)
6. *** [Kamiszków cë zniosã...] (sł. Jan Piepka, muz. P. Ruszkowski)
7. Na pùstkòwiu (sł. Jan Karnowski, muz. Marek Kulesza)
8. Znôsz të ten krôj (sł. Jan Karnowski, muz.Krzysztof Zając)
9. Drogò mòja (sł. Jerzy Stachurski, muz. Andrzej Wawryków)
10. Jak jem chcôł prawie (My Way) – autor tekstu kaszubskiego: Tomasz Urbański
11. Kaszëbë wòłają nas (sł. i muz. ks. Antoni Pepliński)
12. Kłaniam Ci się, Kościerzyno (sł. A. Osiecka, muz. P. Ruszkowski)
Tu możesz posłuchać fragmentów utworów
Indeks : 232
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Silikonowa opaska-bransoletka; rozmiar uniwersalny- obwód 20cm; na bransoletce napis: "KASZËBË" oraz logo ZKP
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.
Pierwsza tak obszerna monografia poświęcona kolędowaniu i grupom kolędniczym na Kaszubach.
Dżinącé rzemiãsło na Kaszëbach / Obsolete Occupations and Grafts in Kashubia
Autorzy fotografii: Krzysztof Falcman, Marcin Jastrzębski, Kasia Kalua Kryńska, Jolanta Rycerska, Andrzej Seweryński, Katarzyna Łata-Wrona
Kaszubską Kapelę Rodzinną BAS tworzą trzy pokolenia: Teresa i Henryk Klasowie, ich córka Lucyna Czaja, synowie Leszek, Piotr i Łukasz oraz wnuki: Paweł i Małgosia Czajowie oraz Igor i Wiktor Klasowie (synowie Leszka).
Pusta noc to niezwykły i wciąż żywy na Kaszubach obyczaj. Dotyczy on ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłej osoby, kiedy to ludzie gromadzą się w domu nieboszczyka, aby odmówić tam różaniec. Po odmówieniu modlitwy zgromadzeni jednak nie odchodzą do swoich domów. Pozostają w domu żałoby, aby do rana śpiewać pieśni pustonocne.
Płyta pt. „Gòrszi zort” Tomasza Fopkego jest pierwszym solowym kaszubskim projektem wydawniczym z obszaru kultury hip-hopu. Zawiera trzynaście utworów, do wyrazistych tekstów rapera, które zawierają protest artysty przeciw politycznej poprawności oraz bezdusznemu systemowi tłamszącemu wolność człowieka.
Książka zawiera historię Żeńskiej (później Młodzieżowej) Orkiestry Dętej "Begama", działającej przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie, opowiedzianą przez jej założyciela i wieloletniego dyrygenta Antoniego Wenckiego oraz poprzez wspomnienia instrumentalistek, z zarysem podstawowej wiedzy o muzyce, na tle wydarzeń w mieście, regionie i kraju, poczynając od 1976 roku.