

Na płycie znalazły się dwie duże formy wokalno-instrumentalne, wywodzące się z kręgu muzyki kościelnej: Magnificat kaszubskie (2009) i Msza kaszubska (2010). Ich autorem jest młody kompozytor Michał Sławecki, dla którego źródłem inspiracji stała się kaszubska wersja liturgii mszalnej, a także Kantyk Maryi w tłumaczeniu Eugeniusza Gołąbka.
Miłośnikom dobrej muzyki przedstawiamy płytę z kaszubską muzyką sakralną. Staraniem Stowarzyszenia Chóralnego DISCANTUS w Gowidlinie w styczniu 2011 roku światło dzienne ujrzała płyta zawierająca współczesne kompozycje sakralne Michała Sławeckiego. Na zawartość płyty składają się dwa cykliczne dzieła: Kaszubskie Magnificat na sopran i tenor solo, chór i orkiestrę a także Msza Kaszubska na chór z organami. Kompozycje powstały na specjalne zamówienie chóru DISCANTUS. Realizacja nagrań odbyła się w bazylice p.w. Św. Brygidy w Gdańsku.
Wykonawcy:
Ewelina Rakoca - sopran
Daniel Oleksy - tenor
Maciej Zakrzewski - organy
Chór Kameralny DISCANTUS
Orkiestra Kameralna
Sławomir Bronk - dyrygent
Zachęcamy do przesłuchania fragmentu z koncertu:
http://www.youtube.com/watch?v=5kDnwqgTXk4
Kolejna odsłona tematu Kaszubi a Gdańsk. Kaszubi w Gdańsku.
Autorzy w sensie jak najbardziej dosłownym postanowili zaproponować potencjalnemu
turyście czy też innemu miłośnikowi kultury Gdańska wędrówkę po mieście kaszubskimi
śladami.
Dzięki staraniom Stowarzyszenia DISCANTUS w Gowidlinie i Akademii Muzycznej w Gdańsku, nakładem wydawnictwa muzycznego ARS Sonora ukazała się płyta zatytułowana – TE DEUM. Chwałã przëjim òd nas.
Płyta kompaktowa „Cél daleczi” w wykonaniu zespołu „Spiéwné kwiôtczi”. Zespół zyskał uznanie na wielu przeglądach i festiwalach. Solistki grupy obecnie są laureatami najwyższych lokat w wojewódzkich konkursach piosenki polskiej i angielskiej. Należą do czołówki kaszubskich młodych wokalistów. Stanowi doskonałą pomoc dydaktyczną w szkołach. Do płyty dołączona jest książeczka z tekstami.
Pusta noc to niezwykły i wciąż żywy na Kaszubach obyczaj. Dotyczy on ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłej osoby, kiedy to ludzie gromadzą się w domu nieboszczyka, aby odmówić tam różaniec. Po odmówieniu modlitwy zgromadzeni jednak nie odchodzą do swoich domów. Pozostają w domu żałoby, aby do rana śpiewać pieśni pustonocne.
Pomorskie Betlejem
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało wspólnie z Radiem Gdańsk płytę „Pomorskie Betlejem” z kolędami kaszubskimi Weroniki Korthals, zespołu Sierakowice i Janusza Świątkowskiego. Prezentowane na tej płycie utwory, stanowiące bogactwo twórczości ludowej województwa pomorskiego świadczy o przywiązaniu mieszkańców Pomorza do rodzimych tradycji, które służą wzmacnianiu tożsamości kulturowej tego regionu.
Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
Made in Kaszëbë to najnowsza płyta wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów w języku kaszubskim oraz polskim.
Kaszëbsczé nótë na akòrdión w opracowaniu Pawła A. Nowaka zbiera repertuar wykonywany podczas kolejnych prób bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. Aranżacje przeznaczone są dla amatorów i adeptów gry na akordeonie.
Pierwszy od wielu lat zbiór utworów na chór dziecięcy a capella , skomponowany do tekstów Ewy Warmowskiej. Utwory powstały w latach 2018-2021.