- Obecnie brak na stanie

Wieloautorska książka monograficzna Ceynowa (prze)pisany, ma za zadanie zgromadzić wypowiedzi badaczy z różnych pomorskich ośrodków naukowych zajmujących się tradycją kaszubską i dokonać oceny dotychczasowych badań nad biografią i aktywnością intelektualną Floriana Ceynowy.
W 2017 roku upłynęła dwusetna rocznica urodzin inicjatora ruchu tożsamości kaszubskiej Floriana Ceynowy. Tego typu postać inspiruje, aby także i dzisiaj poświęcić mu namysł i badania naukowe. Stąd też wieloautorska książka monograficzna Ceynowa (prze)pisany, która ma za zadanie zgromadzić wypowiedzi badaczy z różnych pomorskich ośrodków naukowych zajmujących się tradycją kaszubską i dokonać oceny dotychczasowych badań nad biografią i aktywnością intelektualną Floriana Ceynowy. Z jednej strony patrząc, autor ten doczekał się całkiem sporej ilości interpretacji i omówień, co najpełniej dokumentuje wydana przez Instytut Kaszubski w 2012 roku książka Życie i działalność Floriana Ceynowy (1817–1881) pod redakcją Józefa Borzyszkowskiego. Z drugiej jednak strony ów kaszubski intelektualista stale umieszczany jest w nowych kontekstach społeczno-politycznych, które czynią jego działalność i dziedzictwo w sytuacji bardzo trudnej do oceny. Dla jednych więc jest bohaterem, dla innych zdrajcą, dla części uosabia marzenia o etniczności, dla drugich naiwność polityczną, część tworzy o nim heroiczno-idealizacyjne mity, część negatywną i czarną legendę…
(Fragment Wstępu)
Indeks : 017 978-83-7467-326-6
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Florian Ceynowa, choć nie był pierwszym, który podjął sprawę języka i tożsamości Kaszubów, jak też nie on pierwszy pisał po kaszubsku, to jednak do niego przypisane jest pierwszeństwo na drodze tworzenia kaszubskiego języka literackiego jako środka społecznej komunikacji, także w sferze nauki.
Publikacja opracowana przez Zygmunta Szultke jest analizą rękopisów Floriana Ceynowy.
Problematyka literatury kaszubskiej w tej pracy rozpatrywana jest "od wewnątrz", poprzez ukazanie dominujących w niej tematów i motywów oraz technik artystycznych przedstawień, a także "od zewnątrz" w jej historycznych i geograficznych uwarunkowaniach.
Monografia Banina, Miszewa, Pępowa i Rębiechowa autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego. Poza informacjami związanymi z historią tych miejscowości i zasłużonymi mieszkańcami, w książce zawarto sporo wspomnień oraz archiwalnych zdjęć.
Seria prezentuje nowe polskie i zagraniczne badania nad dziedzictwem i pamięcią kulturową oraz współczesne dyskusje poświęcone metodom i teoriom związanym z tą problematyką.
Wielkie Pmorze- idea wielonarodowej przestrzeni kulturowej, rozciągającej się wg współczesnych podziałów terytorialnych na ziemiach polskiego Pomorza Wschodniego i Zachodniego oraz niemieckiego Pomorza Przedniego i Meklemburgii.
Sylwa kaszubskie to formy różnorodne, otwarte, nieco zaczepne... Napisane zostały głównie po to, aby zanotować wydarzenia kultury i wstępnie je ocenić. Sylwa mają również inspirować na przyszłość. Ta książka to zapis jednego z etapów drogi, która ciągle się rozwija...