Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming
  • Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming
  • Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming

Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming

36,50 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Przedkładany tutaj tom, zatytułowany Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming, zawiera teksty poświęcone różnym gatunkom i aspektom literatury stworzonej przez autorkę Czterolistnej koniczyny. Artykuły dotyczą różnych zagadnień, które wiążą się zarówno z kwestiami życia literackiego, jak i warsztatu artystycznego; zarówno problematyki opisywanej w tradycyjnych metodologiach badawczych, jak i poprzez ujęcia nowsze…
Publikacja podzielona została na trzy części. Pierwszą, ukazującą z najszerszej perspektywy poznawczej prozę Łajming, rozpoczyna artykuł Józefa Borzyszkowskiego Dzieła Anny Łajming w językach obcych i ich tłumacze, w którym autor przybliża nam pracę współczesnych translatorów, propagujących w innych kręgach kulturowych niepowtarzalny świat Kaszub. Druga jest wypowiedź badawcza Adeli Kuik-Kalinowskiej Surowa prawda życia…, w ramach której poddaje się głównie analizie opowiadania pisarki, tak specyficznie nasycone różnymi odmianami realizmu. Jako trzeci pojawia się tekst Zbigniewa Zielonki Fenomen Anny Łajming, w którym badacz opisuje uniwersalne składniki prozy pomorskiej.
Druga część książki ukazuje nowe tematy badawcze i metody badań literackich zastosowane do twórczości Autorki z Przymuszewa. Najpierw pojawia się tutaj tekst Daniela Kalinowskiego Dramaturgia Anny Łajming. Tematy i konwencje, przybliżający zagadnienie kręgu tematycznego i przyjętych przez Autorkę konwencji dramaturgicznych. Później znajduje się poststrukturalistyczny artykuł Tomasza Derlatki Polifonia w twórczości prozatorskiej Anny Łajming, w którym z precyzją i wnikliwością przedstawiony został specyficzny model narracji pisarskiej. Na końcu w tej grupie występuje tekst Katarzyny Szymańskiej Geopoetyka miasta i wsi… z analizą figur miasta i wsi zawartych w tomie prozatorskim Młodość z punktu widzenia jednej ze współczesnych metodologii badawczych.
Ostatnia część artykułów to bardziej szczegółowe analizy i interpretacje elementów świata przedstawionego prozy Anny Łajming. Pojawiają się tutaj teksty Jowity Kęcińskiej-Kaczmarek, ze szczegółowym odnotowaniem elementów świata natury – Krajobraz pomorski..., Krystyny Lewny Bieda jako czynnik destrukcyjny w życiu bohaterów „Nad jeziorem”..., dotyczący realiów życia gospodarczego i ekonomicznego na Kaszubach. Kolejne wypowiedzi w tej grupie tekstów to szkic Bożeny Ugowskiej Wartością była codzienność... Kaszuby w literackiej pamięci Anny Łajming, odnoszący się do pomorskiej rzeczywistości obyczajowej i historycznej, oraz Łukasza Zołtkowskiego W świecie zjawisk nadprzyrodzonych. O wierzeniach w „Czterolistnej koniczynie”..., poświęcony wybranym aspektom wierzeń i przesądów dziewiętnastowiecznej społeczności Kaszubów.
Książkę kończy szczególny dodatek biograficzny, przygotowany przez Andrzeja Buslera, w którym odnajdziemy listy Autorki do kaszubskiego wydawcy – Wojciecha Kiedrowskiego. Komentarz Andrzeja Buslera Odkryli diament. – O publikowaniu i popularności pisarstwa Anny Łajming pozwala na docenienie roli środowiska Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i działań Izabelli Trojanowskiej w odkrywaniu talentu Pisarki.

(Ze Wstępu)

Indeks : 049 978-83-7467-259-7

Opis:

Format:
15x21cm
Język:
polski
Liczba stron:
252
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Akademia Pomorska w Słupsku
Miejsce i rok wydania:
Słupsk 2016

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Próba komunistycznej rewolucji rolnej w...
  • Obecnie brak na stanie
Próba komunistycznej rewolucji rolnej w...

W monografii odnajdziemy rekonstrukcję sytuacji w rolnictwie tuż po zakończeniu działań militarnych II wojny światowej na północnych Kaszubach. Autor opisał przebieg i skutki reformy rolnej, a także deportacji ludności niemieckiej i akcji osadniczej prowadzonej na terenie dawnego powiatu morskiego. Zrekonstruował też przebieg rozbicia lokalnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, partii, która stała na przeszkodzie komunistycznej rewolucji na wsi. Tematem książki jest też rozpoczęta w 1949 r. kolektywizacja gospodarstw rolnych będącej teatrem konfrontacji władzy z rolnikami pragnącymi utrzymać status rolników indywidualnych. Przerwaniem najmroczniejszego okresu na kaszubskiej wsi podobnie jak w całym kraju był przełomowy rok 1956. 

 

Cena 63,00 zł
Banino, Miszewo, Pępowo, Rębiechowo. Dzieje dramatyczne i piękne
  • Obecnie brak na stanie
Banino, Miszewo, Pępowo, Rębiechowo. Dzieje...

Monografia Banina, Miszewa, Pępowa i Rębiechowa autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego. Poza informacjami związanymi z historią tych miejscowości i zasłużonymi mieszkańcami, w książce zawarto sporo wspomnień oraz archiwalnych zdjęć.

Cena 39,00 zł
To Muzeum - 50 lat działalności Muzeum...

Książka opisuje rozliczne działania pracowników Muzeum, którzy każdego dnia dokładają swoją cegiełkę do rozwoju tej unikalnej placówki. Nie jest to jednak publikacja przybliżająca wyłącznie codzienną, mozolna niekiedy pracę. To książka o ludziach pasjonatach (...) zanurzonych w pomorskich i kaszubskich opowieściach, legendach, bajkach i podaniach, w historii oraz dniu dzisiejszym.

Cena 49,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio