1
Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming
Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming
Przedkładany tutaj tom, zatytułowany Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming, zawiera teksty poświęcone różnym gatunkom i aspektom literatury stworzonej przez autorkę Czterolistnej koniczyny. Artykuły dotyczą różnych zagadnień, które wiążą się zarówno z kwestiami życia literackiego, jak i warsztatu artystycznego; zarówno problematyki opisywanej w tradycyjnych metodologiach badawczych, jak i poprzez ujęcia nowsze…
Publikacja podzielona została na trzy części. Pierwszą, ukazującą z najszerszej perspektywy poznawczej prozę Łajming, rozpoczyna artykuł Józefa Borzyszkowskiego Dzieła Anny Łajming w językach obcych i ich tłumacze, w którym autor przybliża nam pracę współczesnych translatorów, propagujących w innych kręgach kulturowych niepowtarzalny świat Kaszub. Druga jest wypowiedź badawcza Adeli Kuik-Kalinowskiej Surowa prawda życia…, w ramach której poddaje się głównie analizie opowiadania pisarki, tak specyficznie nasycone różnymi odmianami realizmu. Jako trzeci pojawia się tekst Zbigniewa Zielonki Fenomen Anny Łajming, w którym badacz opisuje uniwersalne składniki prozy pomorskiej.
Druga część książki ukazuje nowe tematy badawcze i metody badań literackich zastosowane do twórczości Autorki z Przymuszewa. Najpierw pojawia się tutaj tekst Daniela Kalinowskiego Dramaturgia Anny Łajming. Tematy i konwencje, przybliżający zagadnienie kręgu tematycznego i przyjętych przez Autorkę konwencji dramaturgicznych. Później znajduje się poststrukturalistyczny artykuł Tomasza Derlatki Polifonia w twórczości prozatorskiej Anny Łajming, w którym z precyzją i wnikliwością przedstawiony został specyficzny model narracji pisarskiej. Na końcu w tej grupie występuje tekst Katarzyny Szymańskiej Geopoetyka miasta i wsi… z analizą figur miasta i wsi zawartych w tomie prozatorskim Młodość z punktu widzenia jednej ze współczesnych metodologii badawczych.
Ostatnia część artykułów to bardziej szczegółowe analizy i interpretacje elementów świata przedstawionego prozy Anny Łajming. Pojawiają się tutaj teksty Jowity Kęcińskiej-Kaczmarek, ze szczegółowym odnotowaniem elementów świata natury – Krajobraz pomorski..., Krystyny Lewny Bieda jako czynnik destrukcyjny w życiu bohaterów „Nad jeziorem”..., dotyczący realiów życia gospodarczego i ekonomicznego na Kaszubach. Kolejne wypowiedzi w tej grupie tekstów to szkic Bożeny Ugowskiej Wartością była codzienność... Kaszuby w literackiej pamięci Anny Łajming, odnoszący się do pomorskiej rzeczywistości obyczajowej i historycznej, oraz Łukasza Zołtkowskiego W świecie zjawisk nadprzyrodzonych. O wierzeniach w „Czterolistnej koniczynie”..., poświęcony wybranym aspektom wierzeń i przesądów dziewiętnastowiecznej społeczności Kaszubów.
Książkę kończy szczególny dodatek biograficzny, przygotowany przez Andrzeja Buslera, w którym odnajdziemy listy Autorki do kaszubskiego wydawcy – Wojciecha Kiedrowskiego. Komentarz Andrzeja Buslera Odkryli diament. – O publikowaniu i popularności pisarstwa Anny Łajming pozwala na docenienie roli środowiska Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i działań Izabelli Trojanowskiej w odkrywaniu talentu Pisarki.
(Ze Wstępu)
Indeks : 049 978-83-7467-259-7
Opis:
- Liczba stron:
- 252
- Oprawa:
- twarda
- Wydawca:
- Akademia Pomorska w Słupsku
- Format:
- 15x21cm
- Język:
- polski
- Miejsce i rok wydania:
- Słupsk 2016
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Ksiażka jest efektem polsko-niemieckiegoprojektu o dwudziestowiecznej historii Kaszub. Autorzy dokumentują losy mieszkańców tego regionu, posługując się metodą oral history. Kaszuby były przez całe stulecia regionemwieloetnicznym, zamieszkiwanym przez Polaków, Niemców, Kaszubów i Żydów...
Jest to zbiór opowiadań znanej kaszubskiej autorki Anny Łajming. Egzemplarze z uszkodzeniami okładki.
Dżinącé rzemiãsło na Kaszëbach / Obsolete Occupations and Grafts in Kashubia
Autorzy fotografii: Krzysztof Falcman, Marcin Jastrzębski, Kasia Kalua Kryńska, Jolanta Rycerska, Andrzej Seweryński, Katarzyna Łata-Wrona
Produkty w tej samej kategorii:
Długo oczekiwana pierwsza monografia najważniejszego czasopisma pomorskiego z przełomu XIX i XX wieku. Andrzej Romanow, badacz dziejów prasy pomorskiej oraz problemów społeczno-demograficznych i socjalno-zawodowych Pomorza Gdańskiego XIX i XX wieku przedstawia nam pelplińskie czasopismo na szerszym tle czasopiśmiennictwa ówczesnych Prus Zachodnich.
Historia bruskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Monografia Daniela Kalinowskiego, "Juwernota. Literatura kaszubska i badania kulturowe", powstała dzięki programowi Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą "Doskonała Nauka".
Podstawowym problemem rozpatrywanym w publikacji, jest proces zmian, zachodzących w użytkowaniu lasów. Książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Arno Włodarskiego w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.