- Obecnie brak na stanie
Precyzyjnie ręcznie wykonana z wysokogatunkowej wełny. Tradycyjne techniki szycia.
Książka wydana z okazji Jubileuszu 80-lecia istnienia gminy
W monografii zawarto między innymi bogate opisy historyczne, charakterystykę środowiska geograficznego i naturalnego oraz kierunek przemian w stosunkach ludnościowych.
Książkę współtworzyło 10 autorów i kilkudziesięciu współautorów, konsultantów i pasjonatów historii. Książka zawiera opisy kształtowania się terenów gminy oraz przekrój przez kolejne tysiąclecia, epoki i lata, aż do roku 1989, a także wzmianka o przemianach zachodzących w niej przez ostatnie 25 lat. Każdym rozdziałem zajmowali się inni autorzy, wywodzący się ze środowiska akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, czy też pracownicy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Byli to: Danuta Król, Ewa Woźniak, Janina Kurowska, Klemens Bruski, Grzegorz Berendt, Andrzej Gąsiorowski, Andrzej Groth, Grzegorz Masik, Jerzy Treder i ks. Leszek Jażdżewski.
Indeks : 237
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Precyzyjnie ręcznie wykonana z wysokogatunkowej wełny. Tradycyjne techniki szycia.
II wydanie modlitewnika kaszubskiego. Przekładu tekstów dokonali Eugeniusz Gołąbek i Eugeniusz Pryczkowski. Oprócz modlitw, książeczka zawiera m.in. fragment homilii, którą wygłosił Jan Paweł II w Gdyni w 1987r. Prosił wówczas Kaszubów, by strzegli "tych wartości i tego dziedzictwa", które stanowią ich tożsamość.
Książka poświęcona jest ks. dr. Bernardowi Sychcie, autorowi sztuk teatralnych, słowników kaszubskich i kociewskich.
Na płytę składają się „pieśni powszechne” o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich.
Interesująca monografia historyczna jednego z najciekawszych ośrodków tradycji historycznych i kulturalnych Kaszub.
Monografia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawiająca wkład tej organizacji w powojenną kulturę, życie społeczne i polityczne Kaszub oraz Pomorza.
Księga pamiątkowa dedykowana jest prof. Brunonowi Synakowi z okazji 70. rocznicy urodzin, wydana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, pt. O społecznym znaczeniu tożsamości, miejsca i czasu życia,
Książka zawiera czterdzieści artykułów z konferencji naukowej, będącej częścią projektu Nekropolie Pomorza, realizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku w latach 2010-2012.