Od Smętka do Stolema
Przegląd ważnych zjawisk literatury tworzonej w dużej mierze przez Kaszubów i w kaszubskiej przestrzeni kulturowej.
„Od Smętka do Stolema” – tak zatytułowaliśmy książkę, w której dokonujemy przeglądu kilku ważnych zjawisk literatury tworzonej w dużej mierze przez Kaszubów i w kaszubskiej przestrzeni kulturowej. Nie znaczy to, iż stawiamy jakiś izolacyjny akcent etniczny, chodzi nam raczej o sferę kaszubskiego Pomorza, w której poprzez literaturę zauważamy wiele wieloaspektowych doświadczeń człowieka pogranicza. Aby je opisać, ukazujemy niektóre związki literackie między tradycją kaszubską i polską, czasami sięgając ku tradycji niemieckiej. Chcemy przez to, choćby w kilku punktach, scharakteryzować problematykę genius loci Pomorza, choć mamy świadomość, iż właściwie dopiero opis literatury basenu Morza Bałtyckiego szerzej umieściłby kaszubskie Pomorze wśród innych tradycji kulturowych. Takie stricte komparatystyczne badania ze względu na ich odmienność metodologiczną i materiałową pozostawiamy jednak na uboczu.
Indeks : 189 978-83-7467-039-5
Opis:
- Format:
- 14x21cm
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 226
- Oprawa:
- miękka
- Wydawca:
- Instytut Kaszubski w Gdańsku, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku
- Miejsce i rok wydania:
- Słupsk 2009
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Zobacz także
-
Wielkie Pomorze. Mit i literaturaCena 33,33 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Drëkòwóné tu tekstë dałobë sã ùjąc pòd òglowim titlã: Wôżniészé (spòdlowé) zagadnienia wiédzë ò kaszëbsczim jãzëkù.
Kolejne studia poświęcone założonemu problemowi kaszubskiej tożsamości i jej przemianom.
Gramatika kaszëbsczégò jãzëka autorstwa Hanny Makurat to publikacja edukacyjna i pomocnicza w nauce gramatyki. Pozycja adresowana jest do wszystkich zainteresowanych językiem kaszubskim, a w szczególności do nauczycieli języka kaszubskiego, studentów etnofilologii, piszących po kaszubsku czy dzieci uczących kaszubskiego w szkole.
Książka składa się z dwóch części:
- „Światy możliwe Jana Drzeżdżona” pod redakcją Daniela Kalinowskiego
- „Pamięci Jana Drzeżdżona” pod redakcją Janiny Borchmann i Bartłomieja Wiszowatego
Produkty w tej samej kategorii:
Sylwa kaszubskie to formy różnorodne, otwarte, nieco zaczepne... Napisane zostały głównie po to, aby zanotować wydarzenia kultury i wstępnie je ocenić. Sylwa mają również inspirować na przyszłość. Ta książka to zapis jednego z etapów drogi, która ciągle się rozwija...
Księga pamiątkowa dedykowana jest prof. Brunonowi Synakowi z okazji 70. rocznicy urodzin, wydana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, pt. O społecznym znaczeniu tożsamości, miejsca i czasu życia,
W albumie znalazło się 179 fotografii przedstawiających wizerunek gryfa w przestrzeni publicznej Kaszub (również w postaci... napisu).
Prezentowana publikacja stanowi plon wydarzeń z roku 2016, kiedy to w Sianowie i na Kaszubach obchodzono 50-lecie koronacji Matki Boskiej Sianowskiej. Należy stwierdzić, że redaktorowi udało się w książce połączyć artykuły naukowe z esejami i komunikatami, mającymi w dużej mierze charakter wspomnieniowy, a materiał zebrany w książce potwierdza znaczenie Sanktuarium w Sianowie dla kaszubskiej tożsamości religijnej. Sądzę, że książka ma szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców, niekoniecznie związanych z Kaszubami i w ten sposób w większym stopniu spopularyzować Sianowo i jego Sanktuarium także poza Kaszubami.
dr hab. Karol Polejowski