- Nowy

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Kartuzach działa już prawie siedem dekad. Na jego dokonania składa się praca kilkuset osób, które angażują przede wszystkim swoje prywatne zasoby (czas, energię, talenty, pieniądze) przyczyniły się do wszechstronnego rozwoju tej części Kaszub. Na przestrzeni lat byli wśród nich ludzie różnych profesji, jak chociażby nauczyciele, lekarze, urzędnicy, przedsiębiorcy, rolnicy, rzemieślnicy. Nie pozostając obojętnymi na los otoczenia, w którym żyli wszyscy oni zjednoczyli się wokół idei kaszubskiego ruchu regionalnego, na gruncie kartuskim szczególnie często odwołującego się do tradycji związanych z liderem młodokaszubów Aleksandrem Majkowskim.
Kazimierz Formela
Kartuzy są miejscem wyjątkowym. Magicznym. Zachwycają położeniem wśród jezior i w otoczeniu pięknych lasów. Łatwo z nich dotrzeć do wszystkich zakątków Pojezierza Kaszubskiego. Mieszka tutaj i w okolicznych wsiach znacząca społeczność kaszubska, świadoma swej kulturowej specyfiki, kultywująca i rozwijająca jej przejawy. Stąd określenie Kartuz jako "serce Kaszub", ukute przez pochodzącego z tego miasta poetę i prozaika Edmunda Puzdrowskiego. Do jego powstania przyczynił się zapewne najwybitniejszy kaszubskojęzyczny pisarz Aleksander Majkowski (1876-1938), przedwojenny kartuzianin, twórca kaszubskiej epopei "Żëcé i przigòdë Remùsa", a także przywódca Towarzystwa Młodokaszubów. W Kartuzach też utworzono Zrzeszenie Regionalne Kaszubów, które zapoczątkowało istnienie innej wyrazistej grupy w regionalnym ruchu kaszubskim, tzw. zrzeszińców. Jednym z jego wybitnych przedstawicieli był urodzony Jan Rompski (1913-1969), pochowany na tym samym cmentarzu, na którym pogrzebano przed II wojną światową A. Majkowskiego. To tylko ułamek większej całości miejscowego ruchu regionalnego.
Fragment książki
Wiertle Bòżégò widu, które ks. Jan Walkusz oddaje właśnie czytelnikowi do lektury, powstawały przez lata, a ich Autor nie myślał zapewne, że ostateczny kształt przyjmą na jubileusz Konkursu. Zasadniczą częścią książki są bowiem literackie kazania, które ks. Walkusz wygłaszał podczas Mszy świętych towarzyszących konkursowi w Chmielnie.
Wydany tom poświęcony został Tadeuszowi Jabłońskiemu (1919-2019) - Pawłowi Dzianiszowi: wybitnemu dziennikarzowi i publicyście, autorowi wielu esejów historycznych i portretów biograficznych, animatorowi życia kulturalnego, mistrzowi wielu pomorskich dziennikarzy.
Kalendarium obala wiele mitów i dba o należytą pamięć ważnych faktów z przeszłości, bez których trudno byłoby odnaleźć własną tożsamość.
Wydany tom poświęcony został Zbigniewowi Jujce (1935-2019), wybitnej postaci w pomorskiej kulturze okresu powojennego, rysownika, grafika, satyryka, komentatora zmieniającej się rzeczywistości okresu PRL oraz III RP, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji. Ale też osoby o bardzo ciekawych, pomorskich korzeniach rodzinnych, którym również poświęcono odpowiednią część refleksji, co jest nawiązaniem do obchodzonej w 2022 r. 100-nej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.
Książka o Zbigniewie Jujce ma nie tylko walor biograficzny, ale zbierając refleksje tak wielu osób jest ważnym przyczynkiem do historii powojennego dziennikarstwa w Gdańsku i na Pomorzu, funkcjonowania środowiska kulturalnego i artystycznego w naszym regionie.
Wielkie Pomorze. Mit i literatura – taki tytuł nosi przedkładana czytelnikom książka, inicjująca cykl przedsięwzięć opisujących przestrzeń literacką, artystyczną, kulturową, socjologiczną i antropologiczną Pomorza.
Podstawowym problemem rozpatrywanym w publikacji, jest proces zmian, zachodzących w użytkowaniu lasów. Książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Arno Włodarskiego w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Vademecum kaszubskie Teatr kaszubski to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum, poruszający zagadnienia związane z dziejami Kaszubów.
Monografia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawiająca wkład tej organizacji w powojenną kulturę, życie społeczne i polityczne Kaszub oraz Pomorza.