- Obecnie brak na stanie
Baśka. Kaszubska gra karciana
Historia i zasady gry
„BAŚKA” jest grą w karty dla czterech osób. Można też grać w pięć osób, trzy lub dwie. W każdej grze mamy podział na ,,starych’’ i ,,młodych’’. W ,,zwykłej grze’’ oraz zgłoszonym „weselu”, mamy dwóch „starych” i dwóch „młodych”. W pozostałych grach jest zawsze jeden „stary” i trzech „młodych”.
Gra w „BAŚKĘ” powstała na Kaszubach w na przełomie I i II połowy XIX wieku. Cztery damy w jednym ręku nazywane są „Baśką”, stąd pochodzi nazwa gry.
Zobacz także
-
Professor Why - Chemiô Gra komputerowaCena nie uległa zmianie
-
Gra planszowa StolemëCena nie uległa zmianie
-
Gra edukacyjna "Zapadłi zómk"Cena 80,49 zł
-
Gra Biôtka ò fanã (Bitwa o flagę)Cena 80,49 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Książka pomocnicza do nauki języka kaszubskiego. Idealna dla dzieci, książka dzięki której najmłodsi będą uczyć się języka kaszubskiego z przyjemnością. Zawiera wiele kolorowych ilustracji.
Jedna z najpopularniejszych publikacji poświęconych technice wykonywania haftu kaszubskiego.
Drugie wydanie historycznego tłumaczenia z języka oryginału – greckiego na język kaszubski.
Pusta noc to niezwykły i wciąż żywy na Kaszubach obyczaj. Dotyczy on ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłej osoby, kiedy to ludzie gromadzą się w domu nieboszczyka, aby odmówić tam różaniec. Po odmówieniu modlitwy zgromadzeni jednak nie odchodzą do swoich domów. Pozostają w domu żałoby, aby do rana śpiewać pieśni pustonocne.
Produkty w tej samej kategorii:
Zbiór legend o kaszubskim Gdańsku napisanych przez prof. Jerzego Sampa.
Kaszubska kuchnia to swego rodzaju kulinarny zapis dziejów Pomorza, gdzie spotykały się tradycje pomorskie, niemieckie, polskie i skandynawskie. W książce autorka przedstawia wybór 70 najsmaczniejszych i najbardziej charakterystycznych potraw, które można dziś spotkać na pomorskich stołach.
Czym są „biedni rycerze”? Jak przyrządzić ryżowe kąski albo pieczone młode kurczęta w sosie agrestowym? Skąd w kuchni gdańskiej wzięły się lody z ananasa? To tylko kilka przykładów dań z XIX-wiecznej książki kucharskiej, które teraz można samemu odtworzyć w domowym zaciszu i przekonać się, że dawna gdańska kuchnia jest ciekawa, wyjątkowa i smaczna.
Wszystko dzięki autorkom niniejszej publikacji: fotografce Katarzynie Fiszer oraz muzealniczce, rekonstruktorce kulinarnej Aleksandrze Kucharskiej. W wyniku spotkania tych dwóch gdańszczanek, ich zamiłowania do jedzenia, historii i piękna powstała książka, która łączy w sobie smaki i aromaty dawnego mieszczańskiego życia.