
W publikacji został opisany historyczny FISHMARKT będący nawiązaniem do wielowiekowej tradycji Targu Rybnego w Gdańsku, sięgającej 1343 roku.
Materiały z sympozjum przeprowadzonego w dniach 23-24 października 2002 roku w Gdańsku.
Gust gdański - sympozjum naukowo-artystyczne - zorganizowało Nadbałtyckie Centrum Kultury w październiku 2002 roku. Tak sprecyzowany temat pozwalał na krytyczną refleksję naukową i publicystyczne dywagacje z pogranicza indywidualnego smaku, ale niósł też nutę prowokacji. Nasi partnerzy wyrażali wątpliwoŚci: "gust gdański - a co to jest i czy w ogóle jest?" Pozostaliśmy jednak przy sformułowaniu, które łatwo kojarzone i odczytywane intuicyjnie, zawiera też konotacje pogłębionej refleksji w zrozumieniu mitycznego obrazu Gdańska. A więc zobaczyć, widzieć miasto, poprzez pojęcie gustu jako społecznej i estetycznej normy związanej z miejscem. (...) Podczas sympozjum nie ustrzegliśmy się oglądu kategorii gustu gdańskiego poprzez prywatną, osobista wrażliwosć estetyczną. (...) Artykuły zgromadzone w tomie mają różny ciężar gatunkowy, od formy dysertacji naukowej przez esej literacki do publicystycznej formuły felietonu, a koncentrują się wokół czterech zagadnień: gdańskosci w architekturze, żywotności gdańskiego historyzmu, recepcji gustu gdańskiego i jego odbioru współczesnego, wykorzystania wyidealizowanego wizerunku miasta dla potrzeb medialnych i politycznych. (Bronisława Dejna, Jakub Szczepański, ze wstępu)
W publikacji został opisany historyczny FISHMARKT będący nawiązaniem do wielowiekowej tradycji Targu Rybnego w Gdańsku, sięgającej 1343 roku.
Zespół Pieśni i Tańca „Frantówka” wraz Kapelą Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestra Dęta „Torpeda” nagrał płytę Frantówka, na którą składają się popularne pieśni i przyśpiewki z Kaszub i Kociewia.
Na płycie znalazły się dwie duże formy wokalno-instrumentalne, wywodzące się z kręgu muzyki kościelnej: Magnificat kaszubskie (2009) i Msza kaszubska (2010). Ich autorem jest młody kompozytor Michał Sławecki, dla którego źródłem inspiracji stała się kaszubska wersja liturgii mszalnej, a także Kantyk Maryi w tłumaczeniu Eugeniusza Gołąbka.
Teczka zawiera 20 barwnych plansz formatu A3 oraz 20 odpowiednich matryc czarno-białych do kopiowania na płótno. Każda zawiera numerację kolorów użytych nici wg producentów oraz praktyczne rady dotyczące techniki haftowania i przenoszenia wzoru na płótno. Całość jest zafoliowana.
Wielkie Pmorze- idea wielonarodowej przestrzeni kulturowej, rozciągającej się wg współczesnych podziałów terytorialnych na ziemiach polskiego Pomorza Wschodniego i Zachodniego oraz niemieckiego Pomorza Przedniego i Meklemburgii.
Obszerna publikacja zawierająca zbiór wspomnień byłych uczestników zespołu na temat ich bardzo bogatej działalności
Zagrożenia i szanse. Porównanie stopnia zaawansowania procesów odchodzenia od języka.