Teczka zawiera 20 barwnych plansz formatu A3 oraz 20 odpowiednich matryc czarno-białych do kopiowania na płótno. Każda zawiera numerację kolorów użytych nici wg producentów oraz praktyczne rady dotyczące techniki haftowania i przenoszenia wzoru na płótno. Całość jest zafoliowana.
Gust gdański
Materiały z sympozjum przeprowadzonego w dniach 23-24 października 2002 roku w Gdańsku.
Gust gdański - sympozjum naukowo-artystyczne - zorganizowało Nadbałtyckie Centrum Kultury w październiku 2002 roku. Tak sprecyzowany temat pozwalał na krytyczną refleksję naukową i publicystyczne dywagacje z pogranicza indywidualnego smaku, ale niósł też nutę prowokacji. Nasi partnerzy wyrażali wątpliwoŚci: "gust gdański - a co to jest i czy w ogóle jest?" Pozostaliśmy jednak przy sformułowaniu, które łatwo kojarzone i odczytywane intuicyjnie, zawiera też konotacje pogłębionej refleksji w zrozumieniu mitycznego obrazu Gdańska. A więc zobaczyć, widzieć miasto, poprzez pojęcie gustu jako społecznej i estetycznej normy związanej z miejscem. (...) Podczas sympozjum nie ustrzegliśmy się oglądu kategorii gustu gdańskiego poprzez prywatną, osobista wrażliwosć estetyczną. (...) Artykuły zgromadzone w tomie mają różny ciężar gatunkowy, od formy dysertacji naukowej przez esej literacki do publicystycznej formuły felietonu, a koncentrują się wokół czterech zagadnień: gdańskosci w architekturze, żywotności gdańskiego historyzmu, recepcji gustu gdańskiego i jego odbioru współczesnego, wykorzystania wyidealizowanego wizerunku miasta dla potrzeb medialnych i politycznych. (Bronisława Dejna, Jakub Szczepański, ze wstępu)
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Tom III
Materiały pokonferencyjne
red. J. Borzyszkowski, T. Rembalski
Praca składa się z siedmiu rozdziałów. Pierwszy rozdział obejmuje wiek XIX przedstawiając początki badań naukowych nad Kaszubami. W drugim rozdziale skoncentrowano się na krótkim przedziale czasowym od końca XIX w. do 1914 r. (okres narodzin ruchu młodokaszubskiego oraz szerzenie idei regionalistycznej na Kaszubach)...
UWAGA: Książka może mieć zgniecione rogi.
Zespół Pieśni i Tańca „Frantówka” wraz Kapelą Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestra Dęta „Torpeda” nagrał płytę Frantówka, na którą składają się popularne pieśni i przyśpiewki z Kaszub i Kociewia.
Produkty w tej samej kategorii:
Pytanie o obecny stan i status języka kaszubskiego oraz odbiór pomorskiej kultury stało się przedmiotem czwartej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Językowy, literacki i kulturowy obraz Pomorza dawniej i dziś” poświęconej prof. dr. hab. Edwardowi Brezie w 85. rocznicę urodzin. Spotkanie badaczy, które odbyło się 22 września 2017 roku na Uniwersytecie Gdańskim, dało możliwość wypowiedzi zarówno językoznawcom, jak i literaturoznawcom oraz kulturoznawcom zainteresowanym problematyką pomorską.
Pocztówki z raju prezentują szczególny wycinek krajobrazu kaszubskiej wsi: w książce udokumentowano współczesny wygląd ogródków urządzonych przy kaszubskich domach.
UWAGA: Egzemplarz posiada lekko zarysowaną okładkę z przodu i z tyłu!
"Tradycyjna kuchnia kociewska" - książka prezentuje kociewską tradycję kulinarną.
Kutry i łodzie rybackie z Boru i Jastarni, Bohdan Huras, Franciszek Necel, Mirosław Kuklik
Książka jest fascynującą, bogato udokumentowaną historią rybołówstwa morskiego obu tych leżących na Mierzei Helskiej miejscowości. Na 438 stronach formatu A4 jej autorzy, chyba obecnie najznakomitsi znawcy historii rybołówstwa morskiego znad Zatoki Gdańskiej, szczegółowo omawiają dzieje głównego zajęcia ich mieszkańców, począwszy od 1920 roku.