Współczesna kuchnia kaszubska
Kaszubska kuchnia to swego rodzaju kulinarny zapis dziejów Pomorza, gdzie spotykały się tradycje pomorskie, niemieckie, polskie i skandynawskie. W książce autorka przedstawia wybór 70 najsmaczniejszych i najbardziej charakterystycznych potraw, które można dziś spotkać na pomorskich stołach.
To nie tylko tradycyjne dania z ryb i mięsa, ale także potrawy mączne – choćby pierogi – które na dobre trafiły do kaszubskiej kuchni w ostatnim półwieczu, potrawy bezmięsne z warzyw i grzybów oraz desery – ciasta i uwielbiane nie tylko przez najmłodszych słodkości. Przez stulecia kaszubskie gospodynie dbały, by łatwe w przygotowaniu posiłki były przede wszystkim treściwe. Beata Waśniewska wydobyła z tych tradycyjnych przepisów to, co najlepsze, dostosowując je przy okazji do dzisiejszych przyzwyczajeń kulinarnych i oczekiwania, aby wszystko, co spożywamy, było „fit” i „bio”.
Zobacz także
-
Tradycyjna kuchnia kaszubskaCena 24,76 zł
-
Książka kucharska Smaki Kaszub / Smaczi Kaszëb...Cena nie uległa zmianie
-
Smaczne garnki Kuchnia Kaszub premiumCena 28,57 zł
-
Tradycyjna kuchnia kociewskaCena 24,76 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
W publikacji prezentowane jest ok. 140 przepisów tradycyjnych i regionalnych potrwa charakterystycznych dla obszaru działania LGD Sandry Brdy. tj. gmin Chojnice, Brusy, Czersk, Konarzyny i Lipnica.
W tej książce dokładnie opisano, jak przygotować zupy, tradycyjne potrawy na Wielkanoc, potrawy na Boże Narodzenie, potrawy Kaszubów na co dzień, desery i różne przetwory.
#kuchniakaszubska #ksiazkakucharska #smakikaszub
Edward Breza (1932-2017), kaszubski lingwista, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i innych polskich szkół wyższych, jeden z najbardziej znaczących kaszubistów.
Był aktywnym uczestnikiem procesu rozwojowego kaszubskiej językowej emancypacji i prac nad normalizacją języka kaszubskiego.
Produkty w tej samej kategorii:
Teczka zawiera 20 barwnych plansz formatu A3 oraz 20 odpowiednich matryc czarno-białych do kopiowania na płótno. Każda zawiera numerację kolorów użytych nici wg producentów oraz praktyczne rady dotyczące techniki haftowania i przenoszenia wzoru na płótno. Całość jest zafoliowana.
Jakie atrybuty posiadał Perun? Kim była Mokosz? Jak przedstawiany był Światowid? Który naród najczęściej modlił się do Wołosa? Za jakie sprawy odpowiedzialny był Radagost? Gdzie czczony był Rugewit? Skąd zwyczaj topienia Marzanny? Odpowiedzi znajdziesz w tej książce.
Publikacja zawiera teksty sześciu autorów – etnografów, tancerzy i regionalistów z Pomorza oraz innych części kraju. Bogato ilustrowana książka będzie idealną propozycją dla osób zainteresowanych transformacjami zachodzącymi na gruncie kultury ludowej.
Pytanie o obecny stan i status języka kaszubskiego oraz odbiór pomorskiej kultury stało się przedmiotem czwartej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Językowy, literacki i kulturowy obraz Pomorza dawniej i dziś” poświęconej prof. dr. hab. Edwardowi Brezie w 85. rocznicę urodzin. Spotkanie badaczy, które odbyło się 22 września 2017 roku na Uniwersytecie Gdańskim, dało możliwość wypowiedzi zarówno językoznawcom, jak i literaturoznawcom oraz kulturoznawcom zainteresowanym problematyką pomorską.