ZMIENNYMI KLUCZAMI. Literatura a doświadczenie. W setną rocznicę urodzin Paula Celana
Książka zaprasza do rozpisanego na wiele głosów spotkania z twórczością poety uznanego za jedną z najważniejszych postaci powojennej liryki światowej.
Zawiera sześć esejów badaczy i praktyków literatury z Niemiec, Polski i Ukrainy − Dietmara Albrechta, Jurija Andruchowycza, Miłosławy Borzyszkowskiej Szewczyk, Moniki Gromali, Pawła Piszczatowskiego i Marka Wilczyńskiego. Ukazuje różnorodne drogi, ujęcia oraz źródła fascynacji liryką ukształtowanego wielokulturowością europejskiego arcypogranicza – Bukowiny, leżącej współcześnie w granicach Ukrainy.
Poeta z Czerniowców uosabia wręcz modelowo wielokulturowy splot i ponadnarodowy charakter powojennej literatury niemieckojęzycznej. Rozpoznawany jest przede wszystkim jako autor „Fugi śmierci”, szyfrującej traumę Holocaustu językiem poezji. Wychodząc od „zafugowania” recepcji poety, autorzy esejów wytyczyli własne ścieżki. Ich teksty wprowadzają w Celanowską geopoetykę, w oddźwięki jego twórczości we współczesnej poezji i sztuce polskiej, a także do świata trudnej przyjaźni z Günterem Grassem.
Książka zaprasza do podróży, a dzięki wysmakowanej oprawie graficznej cieszy zmysły.
Zobacz także
-
Kaszubi a Gdańsk. Kaszubi w GdańskuCena 28,57 zł
-
Obrazy kaszubskiego morzaCena 23,81 zł
-
Z Kłanina w świat - między Gdańskiem a Gdynią....Cena 27,62 zł
-
Odpominania. Günter GrassCena 37,14 zł
Produkty w tej samej kategorii:
Pismo naukowe w którym prezentowane są wyniki badań dotyczących kwestii kaszubskich i pomorskich.
"Twórczość kaszubska" - 11 tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich w opracowaniu Marka Cybulskiego i Daniela Kalinowskiego. Książka przybliża utwory prozatorskie i poetyckie Jana Drzeżdżona.
O zainteresowaniach sprawami kaszubsko-pomorskimi w kręgu Polskiej Akademii Umiejętności.