

Zawartość tomu stanowi rozprawa doktorska, którą Stanisław Literski napisał pod kierunkiem doc. Bolesława Maroszka i obronił na Uniwersytecie Gdańskim w 1973 r. Jej tytuł brzmiał: "Rola małżeństw mieszanych w procesie integracji społecznej (na przykładzie badań z terenu powiatu bytowskiego)". Liczyła ona 275 stron, na które składają się: wstęp, pięć rozdziałów (Zarys problematyki pracy i metody badań; Przemiany demograficzne i społeczne w powiecie bytowskim w latach 1945-1965; Struktura zawartych małżeństw mieszanych w powiecie bytowskim w latach 1945-1965; Małżeństwa mieszane wskaźnikiem integracji społecznej oraz Małżeństwa mieszane czynnikiem integracji społecznej), zakończenie i wnioski, bibliografia i obszerny aneks źródłowy (relacje, ankieta, tabele statystyczne).
Na początku tomu znajduje się wprowadzenie autorstwa prof. prof. Józefa Borzyszkowskiego i Cezarego Obracht-Prondzyńskiego, w którym przedstawiono biografię autora i jego drogę naukową, ale też uwzględniono kontekst społeczny i naukowy, w jakim badania zostały wykonane (metodologia, podstawy teoretyczne, znaczenie paradygmaty integracyjnego w badaniach na ziemiach zachodnich i północnych).
Wydawcami książek są Instytut Kaszubski oraz Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, a książka jest tomem pierwszym w serii pt. Studia i materiały z dziejów Bytowa oraz ziemi bytowskiej.
Indeks : 415 978-83-65826-99-2
Opis:
Specyficzne kody :
CZASY NOWOŻYTNE: W RZECZYPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW, PAŃSTWIE BRANDENBURSKO-PRUSKIM I KRÓLESTWIE PRUSKIM. 1455-1815
Tom ten jak wszystkie pozostałe został poddany recenzjom przez specjalistów z zakresu tej epoki. opatrzony bibliografią, indeksami osobowymi i nazw geograficznych oraz streszczeniami (w jeżyku angielskim, niemieckim i kaszubskim). Integralną częścią są ilustracje - fotografie, mapy, reprodukcje dokumentów etc.
W końcu roku 2017 ukazała się kolejna publikacja autorstwa prof. Andrzeja Romanowa zatytułowana „Gazeta Gdańska” w latach 1891–1939. Jak autor sam zaznaczył we wstępie, jego dzieło to pierwsza monografia w całości poświęcona blisko 50-letniej historii „Gazety Gdańskiej”. Mimo że sporo informacji autor zawarł już we wcześniejszych publikacjach to publikacja ta stanowi dzieło nowe, świeże, stanowiące podsumowanie dotychczasowych badań profesora Romanowa nad prasą gdańską.
Opracowanie i przypisy: Hanna Makurat
Wstęp: Józef Borzyszkowski, Adela Kuik-Kalinowska,
Hanna Makurat
Stanisław Janke. Twórca literatury kaszubskiej i polskiej - publikacja autorstwa Dariusza Majkowskiego, która powstała na podstawie jego pracy doktorskiej na Akademii Pomorskiej w Słupsku pod kierunkiem prof. dr hab. Adeli Kuik-Kalinowskiej.