Detal i panorama - o twórczości kaszubskiej Stanisława Pestki. Studia z dziejów literatury i kultury Kaszub i Pomorza. Tom I
Stanisław Pestka, poeta, pisarz, publicysta, działacz zrzeszeniowy, krzewiciel dumy kaszubskiej. Twórczość jego uważana jest za wymagającą, intelektualną, intertekstualną i... zwyczajnie trudną. Przyczyn niekiedy upatrywano w kaszubszczyzna, jaką posługuje się liryk znad Zbrzycy, a która jest atutem jego twórczości – potrafi z równym kunsztem opisać urodę rodzimego krajobrazu, powiązać historię z mitem, wiarę chrześcijańską z wierzeniami dawnych Słowian i kulturą antyczną, a opisywaną dramaturgię zamachu z 11 września 2001 r. przełamywać obrazami powstawania Nowego Jorku na wydartej Indianom wyspie i wspomnieniami z życia osobistego.
Twórczość S. Pestki staje się zrozumiała, gdy odczytuje się ją jako wielowymiarowy i wieloznaczny konstrukt. D. Kalinowski odnosząc się tylko do lirycznych utworów dowodzi, iż każdorazowe „czytanie poezji Stanisława Pestki to nieustające odkrywanie nowych sensów”. Stąd też niniejsza praca pokazuje jedną z wielu możliwości poznawania i interpretacji wszechstronnej twórczości Stanisława Pestki – Jana Zbrzycy – Krëbana z Milachowa.
Zobacz także
-
Z zaborskiego matecznika. O Stanisławie Pestce...Cena nie uległa zmianie
-
Pro memoria Stanisław Pestka (1929-2015)Cena nie uległa zmianie
-
Twórczość liryczna - Stanisław PestkaCena 33,33 zł
Produkty w tej samej kategorii:
Książka jest efektem badań przeprowadzonych w 2018 roku wśród mieszkańców Gdańska. Tom składa się z 8 rozdziałów.
Książka zawiera 131 archiwalnych zdjęć, map, wykresów i tabel. Praca została wyróżniona w XIII edycji Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku.
Pierwszy tom z cyklu Kociewie oczami dzieci i młodzieży, przenoszący czytelnika w ciekawy i gościnny region kociewski, odczytywany dzięki pracom dzieci i młodzieży w Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego.
Autor, pochodzący z powiatu kościerskiego, opisuje wybuch wojny, wysiedlenia Kaszubów jesienią 1939 r. do Generalnej Guberni, wywózkę na przymusowe roboty u bauera i ucieczkę stamtąd.