- Obecnie brak na stanie
Małe miasta pomorskie w procesie metropolizacji tom 1 i 2
Publikacja autorstwa dr inż. arch. Hanny Obracht-Prondzyńskiej pt. "Rozwój przestrzenny małych miast województwa pomorskiego w kontekście procesu metropolizacji" przedstawia zależności pomiędzy procesami metroplizacji a przyszłością rozwoju małych miast, zaprezentowane na przykładzie województwa pomorskiego i metropolii trójmiejskiej.
Globalizacja oraz dynamiczna urbanizacja przyczyniają się do rosnącego znaczenia procesu metropolizacji, który można uznać za jedną z ważniejszych determinant wpływających obecnie na kształtowanie i zmiany zachodzące w strukturach miejskich i regionalnej sieci osadniczej. Z tego względu coraz częściej poszukuje się narzędzi, umożliwiających stały monitoring zmian zachodzących w wyniku metropolizacji oraz sposobów na szybsze i efektywniejsze reagowanie na negatywne skutki tegoż procesu, prowadzące do narastających dysproporcji w sieci osadniczej regionu. Stanowiło to ważną przesłankę dla sformułowania celu publikacji jakim była ocena wpływu procesu metropolizacji na rozwój funkcjonalno-przestrzenny miast województwa pomorskiego. Do realizacji tegoż celu posłużył wypracowany model analityczny wykorzystujący wielkie zbiory danych oraz zasoby informacji przestrzennych. Składa się on z dwóch komponentów: (1) w skali regionalnej – oceny siły oddziaływania metropolii, uwzględniając powiązania przestrzenne i funkcjonalne ośrodków miejskich z metropolią, (2) w skali lokalnej – oceny rozwoju przestrzennego i funkcjonalnego małych miast, uwzględniając przy tym zestaw wskaźników odnoszących się do czynników takich jak m.in. stopień urbanizacji, stopień atrakcyjności przestrzeni, jakości życia oraz funkcjonalności struktury urbanistycznej analizowanych ośrodków. Uzyskane wyniki posłużyły do wskazania zależności rozwoju mniejszych ośrodków miejskich od postępującego procesu metropolizacji, w rezultacie do określenia typologii małych miast pomorskich, a tym samym identyfikacji czynników determinujących współczesne procesy rozwojowe w regionie.
Zobacz także
-
Księga Pamiątkowa Kongresu Pomorskiego Gdańsk...Cena 11,43 zł
-
Gdańsk. Przewodnik literackiCena 36,19 zł
-
Wejherowo. Miasto Jakuba WejheraCena 9,52 zł
-
Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka...Cena 65,71 zł
Produkty w tej samej kategorii:
Sześć dekad pisarskiej roboty przyniosło w efekcie kilkadziesiąt książek, wśród których są też solenne naukowe monografie oraz setki, jeśli nie tysiące dłuższych i krótszych tekstów, publikowanych w periodykach naukowych, czasopismach społeczno-kulturalnych czy też w lokalnych gazetach. Aż trudno uwierzyć, że to dorobek jednej osoby, która w dodatku była bardzo długo skupiona na obowiązkach duszpasterskich, a nie były one małe, bo dotyczyły nie tylko sprawowania kultu, ale też opieki nad budynkami kościelnymi itd. Można zatem z całą pewnością stwierdzić, że ks. Szulist jest potwierdzeniem opinii o kaszubskiej pracowitości, konsekwencji i wytrwałości.
"Twórczość kaszubska" - 11 tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich w opracowaniu Marka Cybulskiego i Daniela Kalinowskiego. Książka przybliża utwory prozatorskie i poetyckie Jana Drzeżdżona.
Wspomnienia najstarszej mieszkanki gminy Czersk opracowane przez jej wnuka Cezarego Obracht-Prondzyńskiego. Bohaterka dokładnie przedstawia nam swoja rodzinę, oraz opowiada o jej losach na przestrzeni XX wieku.