Pro memoria ks. abp Tadeusz Gocłowski (1931-2016)

35,00 zł
Brutto

Wydany tom poświęcony został ks. abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu.

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Tom poświęcony księdzu abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu ukazał się w serii Pro memoria, redagowanej przez prof. Józefa Borzyszkowskiego. Licząca blisko 600 stron książka składa się z dwóch części. W części pierwszej pt. „W pamięci...", znalazły się przede wszystkim liczne wspomnienia o bohaterze książki, refleksje związane z jego pracą i aktywnością publiczną, koncentrujące się na okresie gdańskim w jego życiu oraz kluczowych wydarzeniach przypadających na ten czas. Dzięki temu zasygnalizowane zostały tu także relacje ks. abpa Gocłowskiego z przedstawicielami różnych środowisk, a w tym także z duchownymi, np. z ks. bp. Tadeuszem Pieronkiem i ks. prof. Józefem Tischnerem i wieloma innymi. W tej części znalazły się również dokumenty dotyczące ostatniego pożegnania – nekrologii, wspomnienia pośmiertne czy też homilia pogrzebowa ks. prymasa abpa Henryka Muszyńskiego. Ważnym elementem w tej części są również różnego rodzaju dokumenty, które powstały z inspiracji bądź też przy współudziale abp. Gocłowskiego, a odnoszących się do Gdańska, Kaszub i Pomorza. Znalazło się tu również kilka niezwykle ciekawych wywiadów gdańskim metropolitą.

O zawartości części drugiej świadczy jej tytuł: "Słowa Biskupa i I Metropolity Gdańskiego skierowane [nie tylko] do diecezjan". Zawiera ona w wyborze ważniejsze teksty, ogłaszane publicznie przez abpa Gocłowskiego: listy, przemówienia, wykłady itd.

Całość została opatrzona dziesiątkami zdjęć, wieloma reprodukcjami dokumentów, materiałów prasowych, korespondencji z różnymi adresatami itd.

Książka została wydana wspólnie przez Instytut Kaszubski, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Indeks : 307 9788365826725

Opis:

Format:
14,5 x 20,5 cm
Język:
polski
Liczba stron:
599
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Instytut Kaszubski
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2021

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Acta Cassubiana, t. 22

Od powstawania Instytutu Kaszubskiego myślano o powołaniu własnego pisma naukowego, które stanie się miejscem prezentowania wyników badań dotyczących kwestii kaszubskich i pomorskich. Dyskusja nad planowanym czasopismem naukowym, jego profilem oraz tytułem, odbyła się już podczas pierwszego zebrania Zarządu, czyli 3 marca 1997 r. Podczas spotkania - 14 kwietnia - przesądzono, że będzie ono nosiło tytuł Acta Cassubiana - rocznik o szerokim, interdyscyplinarnym charakterze, prezentujący artykuły autorów z różnych dyscyplin i ośrodków naukowych, także spoza Polski. Pierwszy tom Acta Cassubiana ukazał się w 1999 r. W każdym numerze znajdują się następujące działy: Studia i materiały, Refleksje i syntezy uczonych, Materiały źródłowe, Recenzje i omówienia, Kronika naukowa oraz Pro memoria.

Cena 20,00 zł

Kaszubskie stegny / Kashubian pathways

Album dokumentuje działalność artystyczną Jana Miśka, która dotyczy Pomorza, a w szczególności Kaszubszczyzny. „Kaszubskie stegny” są swoistym artystycznym dokumentem, plastyczno-literacką prezentacją złożonych, często bardzo trudnych losów społeczności Kaszubów.

Cena 40,00 zł

Promocjehttps://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio