- Obecnie brak na stanie
Piesniôrz rëbacczégó żëwòta (Pieśniarz rybackiego żywotu)
Antologia twórczości literackiej i muzycznej Mariana Selina
Marian Selin urodził się 18 maja 1937 roku w Jastarni, tutaj też chodził do szkoły podstawowej. W 1966 roku ukończył Szkołę Muzyczną i Studium Choreograficzne w Gdańsku. Pracował w Powiatowym Ośrodku Kultury w Pucku, a także w Spółdzielni Rybackiej „Szkuner” we Władysławowie jako instruktor tańca. Był także zatrudniony w przedsiębiorstwie rybackim „Koga” w Helu. Marian Selin po kaszubsku zaczął pisać już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku – w 1957 roku wystawił w Jastarni (nie we Władysławowie, jak napisano w wielu źródłach) widowisko słowno-muzyczne „Broduzë” stworzone rok wcześniej. Za jego debiut poetycki natomiast uznaje się opublikowanie wiersza „Mój bocik” na łamach czasopisma „Litery” w roku 1966. Od tego czasu jego utwory ukazywały się w prasie, a nawet zostały włączone do repertuaru zespołu rockowego Sami. Zaowocowało to wydaniem jego pierwszego zbioru wierszy Kaszubski kwiat (1982). Następny zbiór jego poezji Niech wiater niese piesń ukazał się kilkanaście lat później (1996). Jego utwory poetyckie zamieszczono ponadto w kilku antologiach, wreszcie w czerwcu 2016 roku zostaje wydana książka będąca próbą usystematyzowania jego twórczości Marión Selin. Piesniôrz rëbacczégó żëwòta.
Indeks : 253 978-83-7591-481-8
Opis:
- Format:
- 15,5x21,8
- Język:
- kaszubski, polski
- Liczba stron:
- 152
- Oprawa:
- twarda
- Wydawca:
- Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Wydawnictwo Region
- Miejsce i rok wydania:
- Wejherowo-Gdynia 2016
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Produkty w tej samej kategorii:
Publikacja poświęcona Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz członkom tej organizacji. Zrzeszenie jest przez autorkę przedstawione jako organizacja pozarządowa o charakterze etnicznym i regionalnym.
Autor – profesor Uniwersytetu Gdańskiego kierujący Zakładem Pomorzoznawstwa – poświęcił książkę budowlom, bez których nie sposób wyobrazić sobie pejzażu Gdańska i okolic. Interesują go zarówno dwory wznoszone w średniowieczu przez działające wówczas bractwa i korporacje cechowe, jak i rezydencje podmiejskie należące do gdańskich patrycjuszy, kupców, a także uczonych.
skala 1 : 225 000
Jest to pozycja wykorzystywana jako pomoc szkolna do nauki języka kaszubskiego oraz przedmiotu Historia i kultura własna Kaszubów.