
Pro Memoria. Marian Kołodziej (1921-2009)
Tom 1 Główne Miasto - fresk, sgraffito, mozaika, ceramika
Gdy chodzimy ulicami Gdańska, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że otacza nas swoista galeria sztuki. Obiekty i przestrzenie naszego miasta wypełniają dzieła autorstwa regionalnej, krajowej, ale także światowej sławy twórców. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku przybliża dekoracje architektoniczne, powstałe po 1945 roku, jak dotąd niewystarczająco przebadane.
W pierwszej kolejności zajmiemy się najstarszą i najliczniejszą „kolekcją” znajdującą się na Głównym Mieście. Artyści z zapałem włączyli w się tu w 1953 roku w trud odbudowy. Tylko niewielka część kamienic została wiernie zrekonstruowana. Zdecydowana większość została odbudowana w sposób dowolny, imitując wybrany styl poczynając od gotyku, a kończąc na klasycyzmie. Właśnie te budynki zostały ozdobione wykonanymi w różnych technikach dekoracjami. Z uwagi na ich obfitość, w pierwszym tomie publikacji skupiliśmy się na technikach malarskich (fresk, sgraffito, mozaika) oraz ceramice.
"To dla Ciebie..." - zbiór wierszy Franciszka Fenikowskiego, adresowanych do jego trzech wielkich miłości: Róży Ostrowskiej, Teresy Sierant i Ireny Fenikowskiej. Wewnątrz tomiku wiele zdjęć związanych ze wspomnianymi postaciami.
M. Borzyszkowska-Szewczyk, C. Obracht-Prondzyński, B. Cirocka Znaki i miejsca w przestrzeni kulturowej Miasta
Procesy interferencyjne w mowie bilingwalnej społeczności Kaszub.
Kashubian Language in Canada, the USA and New Zealand
Trzynaście tekstów zamieszczonych w książce mniej lub bardziej ściśle odpowiada niebanalnej i intrygującej formule tematycznej Sesji Tłumaczy i Wydawców - Pogranicze. Literatura odzyskanych znaczeń.
Publikacja jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej dla uczczenia 30. rocznicy śmierci pisarza i działacza kaszubskiego Lecha Bądkowskiego