Mit Odysa w Gdańsku
Problem antykizacji w sztuce polskiej - materiały z sesji, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim w listopadzie 1998 r.
Mit Odysa w Gdańsku. Problem antykizacji w sztuce polskiej - materiały z sesji, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim w listopadzie 1998 r. Gdańsk był niegdyś jednym z największych portów europejskich i słynął z bogactwa. Te "midasowe" skarby zgromadzono dzięki przedsiębiorczości i wykształceniu obywateli rządzących tym szczęśliwym miastem. Porównywano je do Aten i Rzymu, a tam jednym z wzorców człowieka zaradnego, przedsiębiorczego był właśnie Odys-Ulisses. Zgromadzone w tym tomie artykuły koncentrują się wokół trzech zasadniczych problemów. Po pierwsze - postaci samego Odysa i jej odbicia w sztuce świata starożytnego, po drugie - recepcji antyku w sztuce gdańskiej i krajów Europy północnej, po trzecie - życia mitu i jego roli w świecie nowożytnym i nam współczesnym.
Indeks : 260 83-908862-2-7
Opis:
- Format:
- 17x25cm
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 262
- Oprawa:
- twarda
- Wydawca:
- Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
- Miejsce i rok wydania:
- Gdańsk 2000
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Produkty w tej samej kategorii:
Òchlëca. Antologiô dokazów nôdgrodzonëch w Òglowòpòlsczim Lëterecczim Kònkùrsu m. Jana Drzeżdżona w latach 2017-2019 - zawiera prace nagrodzone oraz protokoły pokonkursowe. Można w niej zapoznać się z twórczością współczesnych autorów tworzących w języku kaszubskim.
W publikacji został opisany historyczny FISHMARKT będący nawiązaniem do wielowiekowej tradycji Targu Rybnego w Gdańsku, sięgającej 1343 roku.
Kashubian Language in Canada, the USA and New Zealand