Książka, która trafiła do Czytelników z okazji 150-tej rocznicy osadnictwa kaszubskiego w Ontario jest kolejną taką monografią w literaturze polskiej.
Ksiązka wydana z okazji 150-lecia obecności Kaszubów w Kanadzie (Ontario). Pozycja powstała jako zbiór i udokumentowanie wystawy, która odbyła się w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie w lipcu 2008 roku.
Ksiązka wydana z okazji 150-lecia obecności Kaszubów w Kanadzie (Ontario). Pozycja powstała jako zbiór i udokumentowanie wystawy, która odbyła się w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie w lipcu 2008 roku. Znajdziemy w niej zdjęcia i ryciny, które przedstawiają losy i dzieje społeczności Kaszubskiej od połowy XIX wieku po dzień dzisiejszy. Są w niej również bogate choć krótkie opisy historii Kaszubów w zamorskim kraju, spis pierwszych osadników oraz zdjęcia kapliczek i krzyży kaszubskich oraz sylwetek i spuścizny duszpasterzy pomorskich.
Książka, która trafiła do Czytelników z okazji 150-tej rocznicy osadnictwa kaszubskiego w Ontario jest kolejną taką monografią w literaturze polskiej.
Literatura Kaszubska jest silnym wyróżnikiem tożsamości Kaszubów. Możliwość pisania w języku kaszubskim, wyrażania emocji, ale i mitów społecznych, to wielka sprawa, o którą literaci z Kaszub stale dbali. Działo się tak, ponieważ opisy przeszłości, konstatacje o teraźniejszości oraz wizje przyszłości zawsze są ważnym czynnikiem wyrażania własnej podmiotowości.
Praca składa się z siedmiu rozdziałów. Pierwszy rozdział obejmuje wiek XIX przedstawiając początki badań naukowych nad Kaszubami. W drugim rozdziale skoncentrowano się na krótkim przedziale czasowym od końca XIX w. do 1914 r. (okres narodzin ruchu młodokaszubskiego oraz szerzenie idei regionalistycznej na Kaszubach)...
UWAGA: Książka może mieć zgniecione rogi.
Autor – profesor Uniwersytetu Gdańskiego kierujący Zakładem Pomorzoznawstwa – poświęcił książkę budowlom, bez których nie sposób wyobrazić sobie pejzażu Gdańska i okolic. Interesują go zarówno dwory wznoszone w średniowieczu przez działające wówczas bractwa i korporacje cechowe, jak i rezydencje podmiejskie należące do gdańskich patrycjuszy, kupców, a także uczonych.
Album dokumentujący obchody Dnia Kaszubskiego w Szczecinie 16 maja 2009 z udziałem przedstawicieli władz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Instytutu Kaszubskiego, członków miejscowego oddziału, władz samorządowych i innych instytucji...
Powstała przed 1970 rokiem i niepublikowana dotąd Ławica ryb Wandy Brzeskiej to epicki obraz społeczności rybackiej Kaszub Północnych połowy XIX wieku. Fabuła powieści osnuta jest wokół tragicznego wydarzenia – głodu spowodowanego zamarznięciem morza i odejściem ławicy ryb na dalekie wody. W obliczu tego dramatu maszopi podejmują trudną walkę o życie mieszkańców wsi.
skala 1 : 225 000
Jest to pozycja wykorzystywana jako pomoc szkolna do nauki języka kaszubskiego oraz przedmiotu Historia i kultura własna Kaszubów.