
Czy wiesz, ile jest Szwecji w Gdańsku? Jaką rolę odegrało miasto w walce Zygmunta III Wazy o szwedzki tron? Jaki podarunek od królowej Krystyny znajduje się w klasztorze oliwskim? Co wspólnego mają Gdańsk i Visby?
Tomik Chajowi czas składa się z dziewięciu utworów i stanowi poetycki zapis losów autora w latach II Wojny Światowej - od przygotowań do obrony w 1939 roku po wyzwolenie z obozu jenieckiego w Woldenburgu i powrotu w rodzinne strony wiosną 1945 roku, do czego nawiązuje również podtytuł zbioru (Wojenne wspominczi).
Wiersze spisane zostały jesienią 1945 roku, gdy Józef Ceynowa trafił do Koronowa jako nauczyciel. Zbiór zachował się w formie maszynopisu i odnaleziony został przez dzieci poety w jego rozległej spuściźnie. Utwory ze zbioru Chajowi czas to piękna, miejscami archaiczna kaszubszczyzna czerpiąca z rodzinnej, nordowej mowy Ceynowy oraz wypracowywanego w okresie międzywojennym nowego słownictwa kaszubskiego, słownictwa, które tylko w części przyjęło się w języku mówionym.
Czy wiesz, ile jest Szwecji w Gdańsku? Jaką rolę odegrało miasto w walce Zygmunta III Wazy o szwedzki tron? Jaki podarunek od królowej Krystyny znajduje się w klasztorze oliwskim? Co wspólnego mają Gdańsk i Visby?
Tu może być twoja śmierć. Wòjnowé wspòmnienia Kaszëbów z Gminë Żukòwò - druga cześć wojennych wspomnień zebranych przez Eugeniusza Pryczkowskiego na przestrzeni lat wśród mieszkańców Gminy Żukowo. W jego ramach zamieszczono dwadzieścia wywiadów z mieszkańcami, którzy doświadczyli II wojny światowej. Spora dawka niezwykłych relacji ukazujących czym jest wojna.
Bohaterkami tej książki są gdańszczanki. Niektóre z nich znamy z imienia i nazwiska, jak Annę Renatę Breyne, Almę Richter czy Johannę Schopenhauer. Inne możemy poznać jedynie zbiorowo jako członkinie grup społecznych: zakonnic, służących, proszarek czy położnych.
Między nauką a polityką. Działalność naukowa i społeczno-polityczna Aleksandra Hilferdinga (1831-1872) - publikacja poświęcona została rosyjskiemu uczonemu, badaczowi języka i kultury Kaszub w XIX wieku, autorowi niezwykle znanego opracowania Resztki Słowian na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Książka ta niewątpliwi przybliża wiele aspektów działalności naukowca, stanowi ona dysertację doktorską Bianki Sadowskiej.
Wydawcy: Uniwersytet Gdański i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.