
Korzenie drobnoszlacheckie
Przywiązanie do rodzinnego gniazda na przykładzie wybranych rodów szlachty kaszubskiej
Tomik Chajowi czas składa się z dziewięciu utworów i stanowi poetycki zapis losów autora w latach II Wojny Światowej - od przygotowań do obrony w 1939 roku po wyzwolenie z obozu jenieckiego w Woldenburgu i powrotu w rodzinne strony wiosną 1945 roku, do czego nawiązuje również podtytuł zbioru (Wojenne wspominczi).
Wiersze spisane zostały jesienią 1945 roku, gdy Józef Ceynowa trafił do Koronowa jako nauczyciel. Zbiór zachował się w formie maszynopisu i odnaleziony został przez dzieci poety w jego rozległej spuściźnie. Utwory ze zbioru Chajowi czas to piękna, miejscami archaiczna kaszubszczyzna czerpiąca z rodzinnej, nordowej mowy Ceynowy oraz wypracowywanego w okresie międzywojennym nowego słownictwa kaszubskiego, słownictwa, które tylko w części przyjęło się w języku mówionym.
Przywiązanie do rodzinnego gniazda na przykładzie wybranych rodów szlachty kaszubskiej
Książka opisująca jedno z najstarszych miejsc w naszym regionie, będące zabytkiem z czasów prehistorycznych. Składa się z dwóch części – przyrodniczej, dotyczącej porostów żyjących na głazach oraz archeologicznej, dotyczącej historii Gotów i cmentarzyska w Odrach oraz wyników prowadzonych tam badań archeologicznych.
Złote klucze to dalszy ciąg dziejów bohaterów znanych czytelnikom z Krwawego sztormu autorstwa Augustyna Necla - niezwykle znanego literata kaszubskiego. Jednak przesunięcie czasu akcji - najazd Szwedów na Polskę za króla Jana Kazimierza oraz wprowadzenie wielu nowych bohaterów sprawiają, że książka tworzy niezależną całość.