Te Deum Laudamus

Materialne świadectwa duchowości dawnych mieszkańców ziemi bytowskiej

Status: niedostępny Cena: 105,00 zł

Należy dodać 1 jako minimalna ilość do zakupu tego produktu. Stan:Tego produktu brak w magazynie Ostatnie egzemplarze!

  • Kod:289 978-83-65472-18-2
  • Język: polski
  • Oprawa: miękka
  • Format: 23 x 29 cm
  • Liczba stron: 351
  • Miejsce i rok wydania: Bytów 2020
  • Wydawca: Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie
Więcej informacji

Książka jest zwieńczeniem projektu badawczego prowadzonego w Muzeum Zachodniokaszubskim, który miał na celu zgromadzić w jednym miejscu jak najszerszą wiedzę o zabytkach sztuki i architektury sakralnej na ziemi bytowskiej.

Materialnym świadectwem potrzeb duchowych dawnych mieszkańców ziemi bytowskiej są istniejące do dziś świątynie. Przez lata zmieniał się ich wystrój i wyposażenie, czas i żywioły naznaczyły ich historię. Do dziś w niejednym z kościołów znaleźć można ślady dawnych nieszczęść. W gotyckiej wieży dawnego kościoła św. Katarzyny widać osmolone cegły – znak kilkukrotnych pożarów. Zachowały się wiadomości i pamiątki z czasów budowy świątyń, jak w przypadku listu umieszczonego w zwieńczeniu wieży kościoła katolickiego w Tuchomiu. W Jasieniu, natomiast –w miejscu niedostępnym na co dzień na belkach konstrukcji wieży, dawni miejscowi rzemieślnicy umieścili swe nazwiska i daty przeprowadzonych prac remontowych, uwiecznione na fotografiach w trakcie badań prowadzonych w ramach przygotowań do wystawy.

Dawne kościoły są skarbnicą wiedzy o ich wcześniejszych parafianach – czy to katolikach czy protestantach. Wiele bowiem z obecnych katolickich kościołów na ziemi bytowskiej było wcześniej ewangelickimi zborami, z otaczającymi wnętrze emporami, ołtarzami amonowymi, ławami kolatorskimi czy typowymi dla luteranów dzbanami na wino mszalne. Przedstawienia ikonograficzne, często dopełnione biblijnymi wersetami, skoncentrowane były na podstawowych elementach wyposażenia – ołtarzu, ambonie i chrzcielnicy. Słowno-obrazowe programy miały objaśniać sens sakramentów i umacniać wiarę.

Inne w tej samej kategorii